Otwierasz swoją stronę internetową i okazuje się, że serwis nie wczytuje się poprawnie lub co gorsza – nie otwiera się wcale. Co robić w takiej sytuacji? Czasem wystarczą proste rozwiązania. Sprawdź, co możesz zrobić samodzielnie.
Zanim zaczniesz naprawiać, sprawdź, co tak naprawdę nie działa
Być może wyda Ci się to banalne, ale w sytuacjach alarmowych łatwo zapomnieć o najprostszych rozwiązaniach. W nowej karcie sprawdź, czy możesz otworzyć jakąkolwiek inną stronę, np. wyszukiwarkę Google czy Mozilla. Przeprowadź też testy na różnych przeglądarkach – Chrome, Firefox, Internet Explorer czy Microsoft Edge. Być może problem dotyczy Twojego połączenia internetowego lub ustawień samej przeglądarki. Przyczyną kłopotów może być np. problem z pamięcią podręczną (o tym za chwilę).
Czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki (czyszczenie cache)
Dzięki pamięci podręcznej (cache), strony www mogą wczytywać się szybciej. Podczas pierwszych odwiedzić na danym serwisie, część danych zapisywana jest na dysku. Dzięki temu za każdym następnym razem podczas otwierania serwisu przeglądarka pobiera mniej danych.
Gdy dokonujesz zmian na swojej stronie (a wcześniej z pewnością odwiedzałeś ją wiele razy), po ich zapisaniu strona może wczytywać się właśnie z pamięci podręcznej, a nie z serwera. W takiej sytuacji widzisz jej poprzednią wersję albo… nie widzisz jej w ogóle. Dlaczego strona może być niedostępna? Na przykład dlatego, że wszedłeś na nią, gdy była niedostępna i to zdarzenie zostało zapisane w cache.
Jeśli więc otwierasz swoją stronę i widzisz jej starą wersję, pojawiają się błędy lub nie widzisz nic, w pierwszej kolejności wyczyść pamięć podręczną przeglądarki. Sprawdź też, czy strona w innych przeglądarkach wczytuje się poprawnie. Pamiętaj jednak, że i z nich mogłeś korzystać w przeszłości, co mogło zostać zapisane w cache.
Czyszczenie pamięci podręcznej jest proste. Zwykle należy wybrać w przeglądarce zakładkę „Historia”, a następnie opcję „Wyczyść dane przeglądania”. Nie trzeba kasować całej historii. Wystarczy, że zaznaczysz pole „Opróżnij pamięć podręczną”.
Czyszczenie pamięci podręcznej DNS
Jeśli czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki nie działa, powodem kłopotów może być pamięć podręczna DNS systemu operacyjnego. Stare wpisy DNS mogą zachować się w pamięci np. po migracji strony na inny serwer hostingowy lub wtedy, gdy pliki stref DNS zostały zmienione. W takiej sytuacji, gdy chcesz przejrzeć swoją stronę, przeglądarka próbuje nawiązać połączenie z serwerem strony, wykorzystując do tego stare, zapisane w pamięci ustawienia.
Aby wyczyścić pamięć podręczną DNS, np. w systemie Windows, otwórz wiersz poleceń, wpisz komendę ipconfig /flushdns i wciśnij Enter.
Błędy serwerów
Jeśli mimo wyczyszczenia pamięci podręcznej przeglądarki lub systemu operacyjnego strona nadal się nie wyświetla. Może to oznaczać, że pojawił się problem z serwerem. Świadczą o tym komunikaty, takie jak 500, 404, 503, 200, 301 czy 505. Jeśli po otwarciu strony widzisz taki komunikat, zapoznaj się z poniższymi wpisami na naszym blogu:
- 200, 301, 404, 500 i 505, czyli co oznaczają najpopularniejsze odpowiedzi http?
- Błąd http 500 – internal server error. Co to znaczy?
- Błąd 503 – co oznacza i o czym świadczy?
- Nie znaleziono strony, czyli błąd 404 – co robić?
Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować:
- Jak kreatywnie wykorzystać błąd 404?
- Jak naprawić błąd serwera DNS?
- Niedostępność strony www – kiedy jest poważnym problemem, a kiedy jedynie drobną niedogodnością?
Inne możliwe przyczyny takiej sytuacji to np. nieopłacony hosting, wygaśnięcie domeny, atak hakerski czy złośliwe oprogramowanie. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat infekcji stron www lub ataków hakerskich? Sprawdź poniższe wpisy: