Błąd HTTP 500 – internal server error. Co to znaczy?

B

Zdarza się, że podczas próby otworzenia strony www, zamiast oczekiwanej zawartości, widzimy w przeglądarce informację „błąd HTTP 500 – internal server error”, „błąd 500 – wewnętrzny błąd serwera” lub „błąd 500 – witryna chwilowo niedostępna”. Co oznacza ten komunikat? Jakie mogą być przyczyny błędu http 500?

Błąd 500 – co to znaczy

Error 500 (Internal Server Error) informuje nas o tym, że wystąpił bliżej nieokreślony, wewnętrzny błąd serwera, na którym hostowana jest witryna.

Innymi słowy, za pośrednictwem komunikatu „błąd 500”, serwer sieci Web mówi nam „coś się popsuło, ale nie wiem co”.

Jest to bardzo ogólna informacja, z której niewiele możemy wywnioskować. Przypuszczalnie awaria została spowodowana przez nieprawidłową konfigurację przy programowaniu strony, problemy z językiem PHP lub uprawnieniami dostępu. Aby jednak poznać konkretną przyczynę błędu, musimy sprawdzić kilka dodatkowych kwestii.

Błąd 500 – możliwe przyczyny

Najczęściej występujące powody pojawiania się błędu 500 to:

  • Awaria serwisu hostingowego – sprawdź, czy Twój host nie zmaga się akurat z jakimś problemem w funkcjonowaniu. Jeżeli na witrynie lub social media hosta nie znajdziesz stosownych informacji, sprawdź jego status, korzystając z webping.pl.
  • Problem z wtyczką lub szablonem – przyczyną błędu może być zainstalowana w WordPressie wtyczka lub szablon. Aby sprawdzić, czy któryś z elementów jest winowajcą, należy po kolei wyłączać je i odświeżać witrynę.
  • Plik .htaccess – błędny wpis w pliku .htaccess również może być przyczyną awarii. W tym wypadku problem można rozwiązać poprzez usunięcie starego pliku i wygenerowanie jego nowej wersji.
  • Przekroczenie limitu obciążenia konta (przekroczenie parametrów timeout dla serwera) – aby rozwiązać problem, należy zmodyfikować skrypt php.ini tak, by czas jego wykonywania nie naruszał limitu bezpieczeństwa.
  • Błędne uprawnienia dostępu do plików i katalogów – maksymalne uprawnienia powinny zostać ustawiona na 755/644.
  • Niewłączona obsługa PHP dla witryny – PHP należy włączyć w panelu konfiguracji strony www.

Jeżeli nie jesteś w stanie zdiagnozować przyczyny wystąpienia błędu 500 lub jeżeli powyższe działania nie przyniosły oczekiwanego skutku, skontaktuj się z dostawcą usług hostingowych.

 

O autorze

Dodaj komentarz

marzec 2024
PWŚCPSN
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031