Jak wybrać kartę graficzną do komputera?

J

Na rynku z każdym rokiem pojawia się coraz więcej wymagających gier. Nagrywanie i obróbka wideo w 4K również podniosła poprzeczkę graficznym podzespołom w komputerach. Dziś trudno wyobrazić sobie solidny sprzęt bez jakościowej karty graficznej. Dowiedz się, jaką kartę graficzną wybrać do komputera.

Karta graficzna to ważny element każdego komputera. Wpływa na płynność obrazu, głębię kolorów i jakość grafiki w grach oraz filmach. Jeśli planujesz zakup komputera PC lub laptopa, sprawdź, jakie karty graficzne warto wziąć pod uwagę.

webping.pl - Jak wybrać kartę graficzną do komputera?

Karty graficzne – zintegrowana czy dedykowana?

Podstawowy wybór, jaki stawiają przed nami producenci sprzętu komputerowego to wybór parametrów graficznych. Zintegrowana karta graficzna to nieodzowny element każdego komputera. Bez niej oglądanie wideo czy granie w gry byłoby niemożliwe. W większości podstawowych laptopów i komputerów z niższej pułki cenowej znajdziemy zintegrowany układ graficzny z procesorem. Z racji popularności podzespołów Intela, często może to być np. Intel Graphics. Tego typu sprzęt sprawdzi się podczas przeglądania internetu czy korzystania z podstawowych programów biurowych. Jeśli jednak będziemy chcieli skorzystać z programu do obróbki wideo lub uruchomić wymagające gry, z pewnością nie uzyskamy efektów na najwyższym poziomie.

Alternatywą do profesjonalnych zastosowań oraz najnowszych tytułów gier będzie dedykowana kart graficzna. Są to karty przeznaczone do intensywnej pracy z obrazem i pomocy w uzyskaniu najlepszej rozdzielczości oraz płynności obrazu. Dzięki takim podzespołom jak GeForce RTX 3060 TI w grze zobaczymy więcej szczegółów, a wirtualny świat będzie jeszcze bardziej realistyczny. Dedykowane karty graficzne wydatnie podnoszą możliwości sprzętowe. Umożliwiają korzystanie z zaawansowanych programów graficznych, a przy odpowiedniej ilości pamięci RAM i wydajności procesora, znacząco przyspieszą chociażby renderowanie obrazu.

Jak zacząć wybór karty graficznej?

Wiesz już, że technologie stosowane w grach komputerowych wymagają kart graficznych do zastosowań profesjonalnych, wobec czego oprócz domyślnego układu, warto wyposażyć się także w układ gamingowy do komputerów stacjonarnych czy laptopów. Jednak przegląd modeli jest bardzo duży, podobnie jak przedział ceny kart graficznych. Nie wystarczy wiedzieć tylko, żeby w opisie parametrów sprzętu znaleźć napis „karta graficzna GeForce”, gdyż obecność przedstawiciela gamy nVidia GeForce nie oznacza jeszcze, że zagramy w najnowsze tytuły jak „Hogwarts Legacy” czy „Star Wars Jedi: Ocalały”.

Na początku warto rozeznać się nieco bardziej w serii GeForce. Podstawową paletę kart graficznych reprezentują modele GeForce GT. Są to co prawda wydajne karty graficzne w porównaniu do wspomnianego układu Intel Graphics, jednak większość modeli z tej serii to sprzęt o mniejszej mocy obliczeniowej, a ich wydajność nie pozwoli uruchomić najnowszych gier z wysokim poziomem detali graficznych.

Dlatego jeśli masz duże wymagania układ karty nVidia serii GeForce GT może być niewystarczający. Wówczas warto rozeznać się w nieco mocniejszych kartach graficznych, jak chociażby wspominany GeForce RTX 3060 czy seria AMD Radeon RX Vega. Przy zakupie karty graficznej sprawdź też nie tylko najwydajniejsze modele, ale też inne rozwiązania do komputera stacjonarnego z odpowiednią magistralą pamięci do oglądania filmów w rozdzielczości Full HD. Wybierając kartę graficzną sporo osób wpada w pułapkę i zamiast dobrać podzespoły do własnych potrzeb od razu wydaje sporo pieniędzy na modele nVidia GeForce RTX  wyposażone w Ray Tracing lub AMD Radeon PRO. Tymczasem najważniejsze jest taktowanie rdzenia oraz zaawansowany system chłodzenia, aby móc pracować i grać w wysokiej rozdzielczości.

O autorze

Dodaj komentarz

webping przez webping
kwiecień 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930