Nie znaleziono strony, czyli błąd 404 – co robić?

N

Błąd 404 – z pewnością niejednokrotnie widziałeś ten komunikat w oknie swojej przeglądarki. Jaka była wówczas Twoja reakcja? Próbowałeś odświeżyć witrynę czy może raczej sprawdzałeś poprawność wpisanego adresu? Aby skutecznie poradzić sobie ze słynnym error 404, warto poznać jego znaczenie oraz powody jego występowania.

Błąd 404 – co to jest?

Kiedy chcesz wyświetlić stronę www, wpisujesz odpowiedni adres w przeglądarce lub klikasz w link. Wówczas urządzenie, z którego korzystasz, wysyła żądanie do serwera, na którym zamieszczona jest witryna. Serwer na to żądanie odpowiada przy użyciu kodu HTTP. Strona, która wyświetlana jest prawidłowo, posiada kod 200. Jeżeli jednak podczas komunikacji z serwerem występuje błąd – zamiast oczekiwanej witryny widzisz komunikat zależny od rodzaju problemu:

  • zaczynający się od 3 – w przypadku błędu z przekierowaniem,
  • zaczynający się od 4 – jeżeli błąd leży po stronie użytkownika,
  • zaczynający się od 5 – gdy błąd wynika z awarii serwera.

Komunikat 404 not found to jeden z kodów błędu odpowiedzi HTTP. Pojawia się wtedy, gdy użytkownik co prawda nawiązuje połączenie z serwerem, ale serwer nie jest w stanie odnaleźć pliku, którego dotyczy jego żądanie.

Uwaga! Komunikatu 404 not found nie należy mylić z błędem server not found, który oznacza, że użytkownik nie może nawiązać połączenia z serwerem.

Błąd 404 – co robić?

Jako użytkownik nie masz wglądu w to, co dzieje się na stronie, którą chcesz odwiedzić, jednak możesz wykonać kilka czynności, które w wielu przypadkach okazują się pomocne:

  • Kiedy zobaczysz komunikat 404 not found, odśwież stronę (kliknij w ikonę odświeżenia lub wybierz skrót klawiszowy ctrl+r lub ctrl+F5) – sposób ten sprawdza się w sytuacjach, gdy strona była przez chwilę niedostępna.
  • Sprawdź, czy strona poprawnie wyświetla się na innym urządzeniu (innym komputerze, tablecie czy smartfonie). Jeżeli stwierdzisz, że błąd 404 występuje tylko na jednym urządzeniu, wyczyść cache oraz cookies z pamięci podręcznej przeglądarki.
  • Sprawdź, czy wpisałeś w przeglądarkę poprawny adres strony – być może wkradła się w niego literówka?
  • Spróbuj wejść na adres strony głównej, a nie podstrony – url konkretnej zakładki mógł ulec zmianie.
  • Włącz skanowanie antywirusowe – zdarza się, że złośliwe oprogramowanie objawia się właśnie wymuszaniem kodu 404 przy próbie odwiedzenia konkretnych witryn.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci następnym razem, gdy na ekranie wyświetli się słynny nr 404.

O autorze

Dodaj komentarz

czerwiec 2024
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930