Wielka awaria OVH, czyli o tym jak pół internetu przestało działać

W

W listopadzie ubiegłego roku doszło do ogromnej awarii OVH, czyli jednej z najpopularniejszych firm hostingowych w Europie. Rezultatem tego problemu był ogromny internetowy paraliż – tysiące popularnych stron www przestało działać. Jakie były przyczyny i skutki tej awarii? O tym opowiemy już za chwilę.

Awaria OVH – przypomnijmy sobie, jak to było

9 listopada 2017 wielu internautów doznało nie lada zaskoczenia. Od wczesnych godzin porannych w mediach społecznościowych pojawiały się coraz to nowe doniesienia o trudnościach w skorzystaniu ze skrzynki mailowej, o niedostępności kolejnych stron www czy różnego rodzaju usług sieciowych. Wśród internautów szerzyły się podejrzenia o zamachy hackerskie na ogromną skalę, awarię sieci światłowodowych w całym kraju czy nawet o internetowy Armagedon.

Całe szczęście, dość szybko wszystko stało się jasne – przyczyną, dla której pół internetu przestało działać, okazała się awaria OVH. Z usług tego przedsiębiorstwa hostingowego na całym świecie korzysta ponad milion klientów. W Polsce na serwerach OVH znajduje się zdecydowana większość najpopularniejszych portali internetowych oraz serwisów usługowych. W związku z awarią niedostępne były m.in.:

  • jakdojade.pl
  • kwejk.pl
  • pkp.pl
  • biedronka.pl
  • playboy.pl
  • gazetapolska.pl
  • serwisy sportowe, m.in. fcbarca.com, plusliga.pl, legia.net

Co ciekawe, ze względu na awarię, administratorzy powyższych oraz pozostałych niedostępnych stron, nie mogli skontaktować się z pomocą techniczną OVH.

Przyczyny internetowego paraliżu

Awaria została zażegnana przez OVH w ciągu kilku godzin. Jak okazało się później, przyczyną, przez którą nie działały tak liczne serwisy, były dwa niezależne incydenty.

Pierwszym z nich była awaria systemu zasilania w Strasburgu, gdzie znajduje się jedno z centrów danych OVH. Drugim – awaria sieci światłowodowej w Roubaix, która łączy centrum danych z sieciami zlokalizowanymi w Paryżu, Londynie, Brukseli, Amsterdamie oraz Frankfurcie. Problem ten spowodowany został przez błąd oprogramowania. W chwili, gdy został on wykryty, pracownicy OVH skorzystali z kopii zapasowej konfiguracji oprogramowania, by przywrócić ją do poprzednich, prawidłowych ustawień.

Zastanawiasz się, jak awarie, podobne do omawianej, wpływają na pozycjonowanie witryn? Zapoznaj się z naszym artykułem „Jak awaria hostingu wpływa na pozycjonowanie strony?”.

O autorze

Dodaj komentarz

webping przez webping
czerwiec 2024
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930