200, 301, 404, 500 i 505, czyli co oznaczają najpopularniejsze odpowiedzi http?

2

Prawdopodobnie najbardziej znane Ci kody odpowiedzi serwera to 404 (page not found) i 500 (internal server error). Jednak nie każdy kod oznacza błąd. Sprawdź, o czym świadczą najpopularniejsze odpowiedzi http – zarówno te dotyczące błędów, jak i poprawnego działania serwerów.

Kod odpowiedzi http – co to takiego?

Kody odpowiedzi serwerów to inaczej informacje, które serwery wysyłają do klientów – zwykle do przeglądarek. Można zobrazować to w następujący sposób:

  • gdy otwierasz np. daną stronę internetową, wysyłasz do serwera tzw. zapytanie (żądanie, które ma wywołać określoną reakcję – w tym przypadku otwarcie strony). W odpowiedzi serwer wysyła wybrany kod, który świadczy o tym, w jaki sposób Twoje zapytanie zostało zrealizowane.

Istnieją różne rodzaje kodów odpowiedzi. Są nimi:

  • kody informacyjne – zaczynające się od cyfry 1;
  • kody powodzenia – od cyfry 2;
  • kody przekierowania – od cyfry 3;
  • kody błędy aplikacji klienta – od cyfry 4;
  • kody błędu serwera – od cyfry 5.

Poniżej znajdziesz informacje na temat najpopularniejszych odpowiedzi http.

Kod 200

Oznacza, że serwer działa poprawnie i wszystko jest w porządku. Jest to najczęściej występujący kod w komunikacji internetowej.

Zdarza się jednak, że i w przypadku tego kodu może pojawić się błąd. Jego nazwa to błąd http 200 OK, a objawami jego wystąpienia są:

  • komunikat „błąd http 200” lub „OK” – na wielu stronach lub na jednej;
  • wolne działanie systemu, wydłużony czas reakcji na ruchy myszka lub działanie klawiatury.

Potencjalne przyczyny błędu OK to:

  • złośliwe oprogramowanie lub wirus, które zainfekowały pliki przeglądarki, uszkodziły ją lub przejęły kontrolę;
  • uszkodzenie w rejestrze systemu operacyjnego, które zostało spowodowane instalacją lub dezinstalacją oprogramowania.

Kod 301 – przekierowanie stałe

Jeśli widzisz komunikat 301 (moved permanently, redirect permanently), oznacza to, że szukana przez Ciebie informacja znajduje się w innym miejscu. W takiej sytuacji serwer aktualizuje link, przenosi Cię do nowej lokalizacji i prowadzi do statusu 200. Kod ten może też korygować Twoje zapytania, np. gdy używasz niewłaściwej nazwy domeny.

Błąd statusu 301 pojawia się zwykle wtedy, gdy aktualne jest zarówno stare, jak i nowe miejsce szukanego serwisu.

Kod 404 – nie znaleziono strony

Status 404 (not found) oznacza, że szukanej przez Ciebie strony po prostu nie ma – została usunięta lub nigdy nie istniała. Gdy widzisz taki kod, nawiązujesz połączenie z serwerem, jednak serwer ten nie może znaleźć pliku, którego dotyczy żądanie.

Jest to najczęściej pojawiający się kod błędu. Więcej informacji na jego temat, a także sposoby radzenia sobie z błędem 404 znajdziesz we wpisie: „Nie znaleziono strony, czyli błąd 404 – co robić?”.

KodY 500 i 505

Kod 505 to jeden z rodzajów kodów błędów serwera. Obok błędu 503 (service unavailable – usługa niedostępna) i kodu 500 (internal server error – wewnętrznych błąd serwera) jest jednym z częściej spotykanych statusów świadczących o błędach.

Więcej na temat kodu 500 możesz przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów „Błąd http 500 – internal server error. Co to znaczy?”.

Sam kod 505 (version not supported) oznacza, że serwer odmawia obsługi wskazanej witryny lub po prostu jej nie obsługuje.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat m.in. działania serwerów, przeczytaj inne artykuły na naszym blogu.

O autorze

Dodaj komentarz

kwiecień 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930