Plik .htaccess – czym jest i do czego służy?

P

.htaccess to plik, dzięki któremu możesz konfigurować wiele parametrów serwera www. Dzięki niemu poprawisz bezpieczeństwo witryny, ustawisz przekierowanie 301 czy zablokujesz dostęp do katalogów. Dowiedz się więcej na temat możliwości pliku .htaccess.

Plik .htaccess – co to jest?

Nazwa htacces to domyślna nazwa pliku konfiguracyjnego serwera Apache (jest skrótem od anglojęzycznej nazwy Hypertext Access). Ponieważ zaczyna się ona od kropki, zdarza się, że w niektórych programach FTP plik jest ukryty. W takich sytuacjach, aby móc go edytować, wystarczy zmienić jego nazwę np. na htaccess.txt.

Plik .htaccess zawiera linie tekstu lub kodów, a każda z tych linii odpowiada funkcji serwera. Przez dodawanie i edytowanie kodu w pliku możliwe jest konfigurowanie ustawień (zachwań) serwera. Istotne jest, aby na końcu każdego wiersza postawić Enter.

Plik .htaccess – do czego służy?

Przy pomocy pliku .htaccess możesz skonfigurować katalog serwera, w którym znajduje się plik, a także pozostałe podkatalogi (chyba że w podkatalogach zostały umieszczone inne pliki .htaccess). Oto przykłady zastosowania pliku:

  • Ograniczanie i kontrola dostępu do katalogów serwera– aby ograniczyć dostęp, należy skonfigurować plik i umieścić na serwerze FTP – w katalogu, do którego dostęp ma być zablokowany lub ograniczony. Przy pomocy plików .htaccess i .htpasswd możesz ograniczyć dostęp do katalogów i zabezpieczyć swoją stronę hasłem.
  • Przekierowanie 301 – możesz ustawić przekierowanie z jednego adresu url na inny, np. wtedy, gdy przenosisz zawartość witryny na inny serwer i inną domenę. Przekierowanie 301 przy pomocy .htaccess uważane jest za rozwiązanie najkorzystniejsze z punktu widzenia pozycjonowania.
  • Ustawianie strony startowej – w pliku .htaccess zdefiniujesz, który plik ma być plikiem startowym (np. index.html lub index.php).
  • Ustawianie stron błędów – skorzystaj z pliku .htaccess, aby określić, co się stanie, gdy podczas wywoływania Twojej strony pojawi się błąd. Więcej informacji na temat błędów serwerów (np. 404, 500 czy 503), znajdziesz w innych wpisach na naszym blogu.
  • Blokowanie użytkowników – możesz zablokować kłopotliwych użytkowników po ich adresach IP lub hostach.
  • Przepisywanie (skracanie) linków – jeśli chcesz, aby długie, trudne adresy url były automatycznie zmieniane na krótsze, łatwiejsze do zapamiętania, możesz skorzystać z .htaccess.

Plik .htaccess możesz wykorzystać do konfigurowania wielu innych ustawień, takich jak przekierowania różnego typu, definiowanie MimeType, zmiana ustawień listowania katalogów czy ustawienie interpretera skryptów.

O autorze

Dodaj komentarz

czerwiec 2024
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930