Czym jest ping i jak go zmierzyć?

C

Ping jest narzędziem, które służy do diagnozowania połączeń sieciowych. Wysoki ping może objawiać się m.in. długim wczytywaniem się poszczególnych elementów na stronach www, spowolnionym działaniem całych serwisów, czy opóźnionym czasem reakcji podczas rozgrywek online. Sprawdź, jak mierzyć ping i co zrobić, aby go obniżyć.

Ping – co to takiego?

Najprościej rzecz ujmując, ping to polecenie stosowane w sieciach komputerowych, które sprawdza, czy dana informacja może zostać przesłana z jednego komputera do drugiego i czy na drodze, którą pokonuje, nie występują żadne zakłócenia lub błędy.

Urządzenie sieciowe „pinguje” się zwykle wtedy, gdy pojawiają się kłopoty z jego użytkowaniem. Ping mierzony jest często także przez graczy tuż przed rozpoczęciem rozgrywki online – zwłaszcza wtedy, gdy gracze rywalizują między sobą. Im ping jest mniejszy, tym łączność z grą i pozostałymi graczami przebiega sprawniej, a co za tym idzie – tym wyższe są szanse na wygraną.

Jak zmierzyć ping?

Aby zmierzyć ping, wystarczy wykonać poniższe czynności:

  • otwórz wiersz polecenia, wybierając na klawiaturze symbol Windows + r, następnie wpisując cmd lub w wyszukiwarkę systemową wpisać hasło „wiersz polecenia”;
  • wpisz ping i adres IP, np.: ping 192.165.0.17;
  • kliknij enter.

Wyniki, które zobaczysz to:

  • bytes – wielkość wysłanego pakietu próbnego;
  • time – czas niezbędny do wysłania pakietów i wiadomości zwrotnej;
  • TTL – liczba, która pojawiła się przy tym wskaźniku, mówi o tym, ile razy wysłany pakiet mógł szukać drogi, nim otrzymałbyś wiadomość o porażce.

Optymalny ping – jaki powinien być i jak go obniżyć?

Odpowiedź jest prosta – im mniejszy, tym lepszy. Dla graczy ping nie powinien przekraczać 50 milisekund. Zdarza się bowiem tak, że gracze ze zbyt wysokim pingiem nie są dopuszczani do rozgrywek.

Jak obniżyć ping? Możesz zamknąć nieużywane aplikacje, zakończyć pobieranie plików lub aktualizacje programów. Sprawdź też, czy pozostali użytkownicy nie korzystają ze stron i aplikacji, takich jak YouTube czy Netflix. Możesz też przenieść laptop bliżej routera lub podłączyć urządzenie do sieci za pomocą kabla.

Jeśli powyższe sposoby nie działają i ping nadal jest wysoki, możesz porozmawiać z dostawcą usługi internetowej (wykrycie i naprawienie ewentualnych usterek jest często możliwe podczas rozmowy telefonicznej) lub zastanowić się nad wymianą routera.

Jeśli jesteś graczem, rozważ wybór serwera, który nie znajduje się na przeciwnej półkuli. Być może serwer europejski będzie mniej uczęszczany niż amerykański, ale przy tym zaoferuje Ci ping na poziomie 20-30 ms.

Jeśli natomiast jesteś właścicielem serwisu internetowego i chcesz wiedzieć, czy Twoja strona działa poprawnie, a tym samym, czy jest userfriendly, kontroluj działanie swojego serwera. Możesz tego dokonać, korzystając z programu, służącego do monitoringu dostępności strony www, takiego jak WebPing.pl. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące użytkowania systemu, skontaktuj się z nami.

O autorze

Dodaj komentarz

lipiec 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031