Wirus na stronie www – jak można się go pozbyć?

W

usuwanie wirusa ze strony wwwJeżeli podejrzewasz, że Twoja strona www mogła zostać zainfekowana, powinieneś czym prędzej podjąć kroki, które pozwolą Ci na usunięcie wirusa. Oczywiście możesz od razu poprosić o pomoc specjalistę, jeżeli jednak posiadasz odrobinę wiedzy na temat funkcjonowania stron www, być może zdołasz poradzić sobie z tym problemem samodzielnie.

Przypomnienie

Nie jesteś pewien, jak sprawdzić, czy Twoja strona internetowa padła ofiarą złośliwego oprogramowania? A może chciałbyś przekonać się, jakie mogą być skutki jej zainfekowania (i dlaczego powinieneś jak najszybciej pozbyć się wirusa)? Zapoznaj się z naszymi poprzednimi tekstami – znajdziesz w nich odpowiedzi na swoje wątpliwości:

Jak pozbyć się wirusa ze strony internetowej?

Aby samodzielnie usunąć wirusa ze swojej strony www, wykonaj poniższe wskazówki. Pamiętaj, że jeżeli którekolwiek z sugerowanych przez nas działań sprawia Ci trudność lub jest niejasne, powinieneś zwrócić się o pomoc do specjalisty. Nie zwlekaj z tym również wtedy, gdy pomimo zastosowania naszych wskazówek, wirus wciąż jest obecny na Twojej stronie internetowej.

  • W pierwszej kolejności powinieneś zmienić wszystkie hasła, powiązane z zainfekowaną stroną www. Uaktualnij hasła użytkowników, baz danych, maila czy kont FTP. Pamiętaj, by nowe hasła były silne, składały się z liter o różnej wielkości, liczb i znaków specjalnych.
  • Jeżeli korzystasz z CMS (systemu zarządzania treścią), na przykład WordPressa, Joomli czy PretaShopu, wykonaj wszystkie aktualizacje. Pobierz i zainstaluj najnowsze wersje motywu, z którego korzystasz, używanych przez Ciebie wtyczek, etc.
  • Jeżeli posiadasz kopię zapasową strony internetowej, wykonanej zanim została ona zainfekowana, możesz ją przywrócić.
  • Jeżeli nie wykonałeś kopii zapasowej swojej strony, możesz przejrzeć pliki, które znajdują się na Twoim serwerze. Zwróć uwagę, czy nie znajdują się wśród nich podejrzane elementy o dziwnych nazwach.
  • Jeżeli korzystasz z CMS, przejrzyj pliki szablonu, z którego korzystasz. Te, które zwrócą Twoją uwagę, porównaj z oryginalnymi plikami, które znajdują się na Twoim serwerze. Być może znajdziesz w ten sposób plik z wirusem, który zaatakował Twoją stronę.

Jak uniknąć zainfekowania strony w przyszłości?

Aby w przyszłości nie natknąć się ponownie na nieprzyjemną niespodziankę, jaką niewątpliwie jest zawirusowanie witryny, pamiętaj, by regularnie aktualizować CMS oraz wtyczki, z których korzystasz. Staraj się nie zapisywać haseł do strony www w przeglądarce (czy też w programie FTP). Nie zapominaj również o programie antywirusowym – i jego regularnej aktualizacji! J

O autorze

Dodaj komentarz

lipiec 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031