Zainfekowana strona www – możliwe konsekwencje

Z

wirus na stronie internetowejDo myśli, że złośliwe oprogramowanie może zaatakować nasz komputer, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Fakt, że wirusy mogą obierać za swoje ofiary strony www, wciąż jednak wielu z nas dziwi. Tymczasem ataki na witryny internetowe są w dzisiejszym świecie powszechne i przy odrobinie nieuwagi ze strony właściciela, niemalże każda może zostać zainfekowana. Poniżej przedstawiamy, jakie mogą być tego konsekwencje. Zapraszamy do lektury!

Przypomnienie

Zanim przejdziesz do dalszej części tekstu, zapoznaj się z tekstami, które przygotowaliśmy w przeszłości. Pozwolą Ci one lepiej zrozumieć problem wirusów infekujących strony internetowe:

Zawirusowana strona www – możliwe skutki

Zainfekowanie strony www wirusem to nie tylko problem z czasową niedostępnością witryny, przekierowaniami na podejrzane adresy czy wyświetlanie niestosownych reklam. Jest to problem, który rodzi wiele poważnych i długofalowych konsekwencji. Najważniejsze z nich to:

  • Zablokowanie możliwości wejścia na Twoją stronę przez przeglądarkę – większość popularnych przeglądarek internetowych ostrzega swoich użytkowników o tym, że strona, którą próbują otworzyć, nie jest bezpieczna. Jak łatwo się domyślić, w takiej sytuacji zdecydowana większość użytkowników zrezygnuje z odwiedzenia Twojej witryny.
  • Zainfekowanie komputera użytkownika – osoby, których przeglądarki nie ostrzegą przed niebezpieczeństwem (lub które to ostrzeżenie zignorują), mogą zainfekować wirusem swoje komputery.
  • Blokada nałożona przez wyszukiwarkę – osoby, które będą chciały wejść na Twoją stronę bezpośrednio z wyszukiwarki Google, ujrzą komunikat „ta witryna mogła paść ofiarą ataku”. Takie ostrzeżenie zapewne zniechęci większość osób do odwiedzenia Twojej strony.
  • Brak reklam – Google, kiedy odkryje, że na Twojej stronie znajduje się złośliwe oprogramowanie, automatycznie zablokuje Ci możliwość korzystania z reklam Google Adwords.
  • Spadek w wyszukiwarce – po odkryciu, że Twoja strona padła ofiarą hakera, Google najprawdopodobniej znacznie obniży jej pozycję w wyszukiwarce. W najgorszym przypadku możliwe jest nawet, że Twoja strona www zostanie całkowicie usunięta z wyników wyszukiwarki.
  • Problem z uzyskaniem certyfikatu SSL – strona, która została zainfekowana przez wirusa, nie przejdzie pozytywnie weryfikacji, jaką przeprowadza się podczas rejestracji certyfikatu SSL. Co więcej, problem z uzyskaniem certyfikatu może mieć nawet witryna, która w przeszłości padła ofiarą złośliwego oprogramowania.

Jak łatwo się domyślić, wszystkie z powyższych konsekwencji mogą bezpośrednio przełożyć się na wizerunek firmy oraz na liczbę odwiedzin na stronie. Kiedy ta znacząco spadnie, obniży się również sprzedaż oraz osiągane zyski.

O autorze

Dodaj komentarz

czerwiec 2024
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930