Hosting na bloga – jak wybrać najlepszy?

H

Hosting na bloga - jaki wybraćDobry hosting powinien umożliwiać szybkie działanie serwisu, być niezawodny i oferować funkcje oraz parametry dopasowane do wymagań strony. Aby wybrać odpowiednią usługę hostingową i nie przepłacić, należy przeanalizować swoje potrzeby – inny hosting wybierze właściciel sklepu internetowego, a inny osoba prowadząca blog. Tym razem skupimy się na hostingu właśnie dla właścicieli blogów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting dla bloga?

Oto najważniejsze parametry hostingu, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając usługę dla bloga:

  • Pojemność – ten parametr będzie warunkował to, ile treści, zdjęć czy materiałów wideo będziesz mógł dodawać na swojego bloga. Jeśli na stronę będziesz dodawać bardzo duże zdjęcia w wysokiej rozdzielczości i wybierzesz hosting o pojemności 1 GB, szybko przekroczysz limit. Jeśli nie będziesz wrzucać na stronę gigantycznych plików graficznych, a z bloga będziesz korzystać regularnie, po około 2 latach użytkowania, możesz wykorzystać średnio 3-6 GB. W tym wypadku optymalnym rozwiązaniem będzie wybór hostingu do 10 GB. Nie ma konieczności wyboru pakietu z 50 GB – taki limit wystarczy do uruchomienia nawet kilku niewielkich stron.
  • Transfer – to parametr, który określa, ile danych w miesiącu Twój serwer może wysłać do użytkowników bloga. Niestety trudno przewidzieć, jakie będą Twoje potrzeby, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór opcji bez limitu. Oferty tego typu są coraz częściej w standardzie, dlatego zwróć uwagę, jak podchodzą do tego Twoi potencjalni usługodawcy.
  • Bazy danych – to w nich przechowywane są wszystkie treści blogów. Wszystkie CMS-y (systemy do zarządzania treściami) korzystają z baz danych. Często do prowadzenia bloga w zupełności wystarcza jedna baza danych. Jeśli jednak chcesz się zabezpieczyć, możesz wybrać usługodawcę, który oferuje ich kilka.
  • Konta pocztowe – hosting dla bloga powinien dać możliwość utworzenia kont pocztowych z domeną danej strony, np. kontakt@webping.pl. Wygląda to zdecydowanie bardziej profesjonalnie niż adres w domenie gmail.com czy wp.pl. Często usługodawcy nie nakładają limitów, jednak warto mieć ten parametr na uwadze. Tym bardziej, jeśli z czasem będziesz chciał rozbudować swoją działalność lub współpracować z innymi osobami i aby każda z nich miała swoją pocztę.
  • Backup danych – sprawdź, jak często dostawca hostingu wykonuje backup danych. Jeśli dzieje się to minimum raz na dobę, powinno Ci to wystarczyć. Jeśli jednak chcesz być spokojniejszy, sprawdź, czy w ramach hostingu możliwe jest „zapisywanie” danych z Twojego bloga częściej.

Oprócz parametrów technicznych ważna jest też obsługa hostingu. Poszukaj informacji na temat komunikacji z działem obsługi klienta czy osobami odpowiedzialnymi za wsparcie techniczne.

Jak wybrać dobry hosting na bloga i nie dać się naciągnąć?

Przede wszystkim porównaj oferty różnych usługodawców, zwracając szczególną uwagę na wymienione wyżej parametry. Pamiętaj, że nie wszystko, co tanie, będzie złe i nie wszystko, co drogie – najlepsze.

Zwróć też uwagę na promocje – są one jak najbardziej mile widziane, ale koniecznie sprawdź warunki, jakie będą Cię obowiązywać po zakończeniu okresu promocyjnego. Może okazać się, że to, co na początku jest darmowe, po kilku miesiącach może być kilkukrotnie droższe niż u konkurencji, a Ty będziesz musiał za to zapłacić, bo już zawarłeś umowę z usługodawcą.

Sprawdź, jaki typ serwera i dysku oferuje usługodawca. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj inne wpisy na blogu:

Zachęcamy do skorzystania z naszej wiedzy. 🙂

O autorze

Dodaj komentarz

lipiec 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031