Co oznacza kod 301 i do czego służy przekierowanie 301?

C

Komunikat 301 oznacza, że zawartość strony została przeniesiona w inne miejsce (moved permanently, redirect permanently). Kod ten pojawia się zwykle wtedy, gdy zarówno stare, jak i nowe miejsce z szukanymi informacjami jest aktywne. Przekierowanie 301 powinno więc być ustawione wtedy, gdy dysponujesz kilkoma domenami, które odsyłają do tej samej strony www.

Z technicznego punktu widzenia przekierowanie 301 jest swego rodzaju instrukcją dla serwera i robotów wyszukiwarek – wskazuje, że adres URL danej strony zmienił się trwale.

Kiedy ustawić przekierowanie 301?

Przy pomocy przekierowania 301 możesz wybrać, która domena będzie głównym adresem strony internetowej – wszystkie inne domeny będą kierować użytkownika właśnie na nią (czyli na główny adres). Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika? Po wpisaniu starego adresu w przeglądarkę lub otwarciu nieaktualnego odnośnika,użytkownik zostaje automatycznie przekierowany pod aktualny adres (taki, który ustawiłeś jako główny).

Przekierowanie 301 ustawia się także w przypadku tzw. kanonicznej wersji domeny. Wyszukiwarki traktują adresy takie jak https://webping.pl oraz https://www.webping.pl jako dwie osobne strony. W takim przypadku jeden z adresów powinien być ustawiony jako główny. Zapobiega to duplikacji treści, która ma niekorzystny wpływ na pozycjonowanie. Jeśli nie wiesz, który adres wybrać jako kanoniczny (nadrzędny), postaw na ten, który jest już zaindeksowany w wyszukiwarce.

Jeśli chcesz się przekonać, jak to działa, otwórz drugi z powyższych linków i sprawdź, co się wydarzy.

Zalety przekierowania 301

Przekierowanie 301 jest korzystne z punktu widzenia pozycjonowania – w takiej sytuacji wyszukiwarki nie osłabiają wartości linków, znajdujących się na wskazanej stronie internetowej. Jeśli nie ustawisz przekierowania 301, wszystkie domeny będą traktowane jako osobne byty, a co za tym idzie – wartość (siła, skuteczność) linków zostanie rozproszona i pozycja strony w wyszukiwarkach może spaść.

Ponadto, ustawiając przekierowanie, możesz przenieść autorytet domeny lub strony na nowy adres. Dzięki temu utrzymasz już wypracowane efekty pozycjonowania.

Przekierowanie jest też istotne z punktu widzenia użytkownika – nawet jeśli będzie on korzystał ze starego adresu, zostanie automatycznie przekierowany na aktualną stronę, na której pojawiają się nowe treści – bez konieczności samodzielnego otwierania innej zakładki czy strony.

Aby ustawić przekierowanie 301, należy zmodyfikować w odpowiedni sposób plik .htacces. Instrukcję krok po kroku, jak ustawić przekierowanie 301 znajdziesz już niebawem na naszym blogu.

Jeśli już teraz chcesz dowiedzieć się więcej na temat pliku .htaccess, przeczytaj ten wpis.

O autorze

Dodaj komentarz

czerwiec 2024
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930