Jak sprawdzić czas ładowania się strony www?

J

Czas ładowania się strony internetowej, określany często jako page speed, to jeden z najważniejszych wskaźników, jakie warto śledzić. W dużej mierze to właśnie od niego zależeć może sukces, jaki odniesie strona www. Sprawdź, dlaczego page speed jest tak ważny i przekonaj się, w jaki sposób możesz go zmierzyć.

czas ładowania się strony www

Czas ładowania się strony www

Najogólniej ujmując page speed to czas, jaki mija od momentu, w którym użytkownik wybierze adres Twojej strony w wyszukiwarce (lub wpisze i zatwierdzi adres ręcznie w przeglądarce), do momentu, w którym strona całkowicie się wczyta.

Ile powinien wynosić czas wczytywania strony www? Chociaż nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, z całą pewnością możemy stwierdzić, że jak najkrótszy. Użytkownicy internetu nie lubią czekać. Z każdą setną sekundy, jaka upływa na ładowaniu się poszczególnych elementów strony, rośnie ryzyko, że użytkownik ją opuści i przeniesie się na witrynę konkurencji. Takie zachowanie użytkowników przekłada się na wzrost czynnika odrzuceń i obniżenie pozycji w Google.

Czas ładowania się strony a pozycjonowanie

Czas wczytywania się strony internetowej istotny jest nie tylko dla pojedynczych użytkowników, ale także dla Google. Wyszukiwarka wyżej ocenia serwisy, które ładują się szybko (zarówno w wersji mobilnej, jak i na komputerze), dzięki czemu to właśnie one mają szansę znaleźć się wyżej w wynikach Google.

Jak sprawdzić page speed?

Aby zmierzyć szybkość ładowania się strony, możesz skorzystać z kilku narzędzi:

  • Google Analytics– aby otrzymać raport na temat szybkości ładowania się strony, wybierz z menu zakładkę zachowanie, następnie szybkość witryny i czas wczytywania. Zaznacz interesujący Cię przedział czasu (np. ostatni tydzień) i sprawdź, ile czasu zajmowało wówczas wczytanie strony głównej oraz poszczególnych podstron Twojej witryny.
  • PageSpeed Insights– wpisz adres swojej strony w odpowiednim polu i kliknij analizuj. Wynik, który otrzymasz, obrazuje, z jaką szybkością wczytuje się Twoja strona (możesz przeanalizować wersję na komputery i mobilną, wybierając odpowiednią zakładkę). Co ciekawe, pod wynikami prezentowane są propozycje usprawnień, które mogłyby zmniejszyć czas wczytywania się Twojej strony (wraz z czasem, jaki mógłbyś dzięki nim oszczędzić).

Czas wczytywania się Twojej strony internetowej może być również sprawdzany automatycznie, dzięki raportom generowanym przez WebPing. Skorzystaj z naszych usług, aby zawsze być na bieżąco z tym, co dzieje się na Twojej stronie. 🙂

O autorze

Dodaj komentarz

kwiecień 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930