Czym jest User Experience i dlaczego jest to takie ważne?

C

User Experience (UX) to pojęcie, które odnosi się do wrażeń, jakich użytkownik internetu doświadcza podczas przeglądania np. danej strony internetowej. Na wrażenia te składa się wiele elementów. Są nimi m.in. układ poszczególnych elementów w witrynie, czytelny interfejs, odpowiednia ilość treści i ich układ, intuicyjna nawigacja, a nawet szybkość działania strony. O dobrym UX możemy mówić wtedy, gdy strona działa sprawnie, jest wygodna w obsłudze, funkcjonalna i estetyczna. Słowem, gdy pozostawia pozytywne wrażenia. Dlaczego dobrej jakości UX jest ważny i co się na niego składa? Sprawdźmy!

UX na wysokim poziomie – dlaczego warto dbać o wrażenia użytkowników?

Jako użytkownicy internetu jesteśmy coraz bardziej wymagający. Przyzwyczailiśmy się do tego, co funkcjonalne, estetyczne i sprawne. Często pierwsze sekundy decydują o tym, czy zostaniemy na danej stronie dłużej, czy może od razu ją opuścimy. Gdy po otwarciu danej witryny naszym oczom ukazują się przestarzały layout, ściana nieczytelnego tekstu, jaskrawe kolory czy rozsypane zdjęcia, nasze wrażenie w najlepszym wypadku nie jest pozytywne. Czarę goryczy mogą przelać np. nieintuicyjna nawigacja, długi czas odpowiedzi serwera czy błędnie działające formularze.

Aby strona www spełniała swoje funkcje, musi być zaprojektowana w taki sposób, by czas spędzony na jej przeglądaniu, upłynął nam, użytkownikom, przyjemnie. Tym właśnie zajmują się UX designerzy – dbają o nasze zadowolenie. A im użytkownicy są bardziej zadowoleni, tym prawdopodobieństwo, że wykonają określone akcje na stronie, rośnie. Wysokiej jakości UX przekłada się na sukces witryny.

Co składa się na User Experience?

Jakość UX trudno zmierzyć i opisać ścisłym językiem. Można ją testować na użytkownikach, zbierając ich opinie np. przy pomocy ankiet satysfakcji. Niemniej jednak zdecydowanie warto dbać o jakość strony, by cieszyła się zainteresowaniem użytkowników i dostarczała im satysfakcji.

Aby jakość UX była wysoka, warto zwrócić uwagę na kilka elementów witryny. Są nimi m.in.:

  • Trendy i konwencje – użytkownicy przyzwyczajeni są do pewnych określonych konwencji. Logo zwykle znajduje się z lewej strony lub na środku, menu z prawej, pierwsza pozycja w menu to „strona główna”, jedna z ostatnich to kontakt itp. Trudno zaproponować inny układ, który byłby zaskakujący, nietuzinkowy i do tego intuicyjny. Ponadto strony www powinny odpowiadać na aktualne trendy.
  • Czytelny interfejs i porządek – użytkownik po wejściu na stronę musi w łatwy sposób domyślić się, gdzie znajduje się konkretny element, w co kliknąć, kiedy przesrollować stronę w dół, a kiedy przejść do osobnej zakładki. Jeśli interfejs jest czytelny, ryzyko popełnienia błędu przez użytkownika spada i jednocześnie rośnie prawdopodobieństwo zadowolenia. Ponadto informacje na stronie muszą być odpowiednio posegregowane i uporządkowane. Witryna nie może wywoływać wrażenia bałaganu.
  • Odpowiednia liczba słów i układ treści – mało co odstrasza bardziej niż blok długiego tekstu. Treści na stronie powinny być przedstawione krótko, rzeczowo i chwytliwie. Po to, by użytkownik w ławy sposób mógł znaleźć informacje, które go interesują. Treści muszą być też zamieszczone w odpowiednich sekwencjach, podzielone czytelnymi nagłówkami.
  • Sprawne, szybkie działanie – to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na zadowolenie użytkowników. Dotyczy to zarówno szybkości wczytywania się całej strony, jak i poszczególnych jej elementów, np. grafik, animacji czy przejść.

Na zadowolenie użytkownika wpływa też bezawaryjność strony. Wszelkie błędy, awarie formularzy czy niedostępność całej witryny lub jej poszczególnych elementów zdecydowanie wpływają na niekorzyść i zniechęcają użytkowników do korzystania z serwisu. Jeśli jesteś właścicielem lub administratorem strony www, monitoruj na bieżąco jej dostępność. Możesz zapoznać się z możliwościami, jakie daje WebPing i zdecydować, czy to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

O autorze

Dodaj komentarz

czerwiec 2024
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930