Czym jest serwer dedykowany?

C

Serwery dedykowane przeznaczone są zwykle dla właścicieli stron internetowych, którzy potrzebują dużych zasobów. Taki serwer jest więc „dedykowany” jednemu klientowi, a miejsce nie jest udostępniane innym. Czym jeszcze charakteryzuje się ten rodzaj serwera i czym różni się od popularnego hostingu oraz serwera VPS?

Serwer dedykowany a hosting współdzielony i serwer VPS

Jeśli jesteś właścicielem strony i wykupujesz hosting współdzielony, potocznie nazywany po prostu hostingiem, to usługodawca zapewnia Ci zwykle:

  • miejsce na serwerze, z którego korzystają także inni klienci;
  • całodobową obsługę – utrzymywanie plików witryny na serwerze i wysyłanie ich do osób, odwiedzających Twoją stronę przez całą dobę.

Hosting to zwykle najprostsza, najtańsza i najbardziej dostępna usługa, jednak jej możliwości są ograniczone. W związku z tym często niemożliwe jest instalowanie zaawansowanego oprogramowania czy systemu operacyjnego. Hosting będzie więc odpowiedni dla osób prywatnych i niewielkich firm.

Dla bardziej wymagających klientów, udostępniane są serwery VPS. To rozwiązanie dla serwisów internetowych średniej wielkości. Serwer VPS nie jest jeszcze tak kosztowny i zaawansowany jak serwer dedykowany, ale daje znacznie więcej możliwości niż hosting.

Użytkownicy serwera VPS mają osobne IP (w przeciwieństwie do użytkowników serwerów współdzielonych), udostępniane im zasoby są większe niż w przypadku hostingu, a fragment serwera jest oddany klientowi do wyłącznej administracji. Więcej na temat serwerów VPS dowiesz się z kolejnego wpisu.

Serwer dedykowany to rozwiązanie najbardziej zaawansowane, ale też najbardziej kosztowne. Klienci, którzy decydują się na wykupienie serwera dedykowanego, otrzymują zwykle całą, fizyczną maszynę na wyłączność – nie muszą dzielić się dostępnym miejscem z innymi usługobiorcami.

Zalety serwera dedykowanego

Jeśli jesteś użytkownikiem serwera dedykowanego, oznacza to, że:

  • możesz instalować dowolne oprogramowanie i skonfigurować system operacyjny według własnych potrzeb;
  • masz do wykorzystania duże zasoby, takie jak przestrzeń dyskową, pamięć operacyjną czy częstotliwość taktowania procesora;
  • masz dostęp do sprzętu o wysokich parametrach.

Serwery dedykowane polecane są dla właścicieli rozbudowanych serwisów internetowych, którzy oferują usługi takie jak radio online, telewizja internetowa czy poczta e-mail. Ponieważ korzystanie z serwera dedykowanego jest zwykle kosztowne, firmy hostingowe oferują często dodatkowe udogodnienia, np. wsparcie osobistego doradcy czy brak limitu transferu danych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej np. na temat działania serwerów, zapraszamy do pozostałych wpisów na naszym blogu!

O autorze

Dodaj komentarz

webping przez webping
lipiec 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031