Wszystko, co warto wiedzieć o serwerach VPS

W

Serwer VPS (virtual private server) to rozwiązanie, na które decydują się przede wszystkim serwisy internetowe średniej wielkości – te, dla których serwer współdzielony jest już rozwiązaniem niewystarczającym, a serwer dedykowany wciąż pozostaje zbędnym wydatkiem. Sprawdź, na czym polega działanie serwerów VPS i przekonaj się, czy jest to odpowiedni wybór dla Ciebie.

Czym jest serwer VPS

VPS można opisać jako część fizycznego serwera, wydzieloną poprzez podział urządzenia na mniejsze, wirtualne serwery i oddaną do niezależnej administracji klientowi. Osoba korzystająca z VPS otrzymuje wyłączny dostęp do swojego systemu plików, użytkowników i aplikacji, dzięki czemu może sprawować na nimi pełną kontrolę.

Korzystając z własnego serwera VPS, zyskujesz gwarancję określonej ilości pamięci RAM, pojemności oraz vCPU (mocy wirtualnego procesora). Otrzymujesz także dostęp do paneli administracyjnych, dzięki którym możesz samodzielnie zarządzać ustawieniami serwera.

Serwer VPS a serwer współdzielony

Serwer współdzielony to najpopularniejsze rozwiązanie wśród właścicieli niewielkich serwisów internetowych (np. blogerów). Jak sama nazwa sugeruje, z tego typu serwera korzysta wielu użytkowników jednocześnie. Każdy z nich ma możliwość podpięcia do serwera swojej domeny i stworzenia skrzynki pocztowej. Użytkownicy serwerów współdzielonych nie mogą jednak tworzyć własnych zestawów oprogramowania systemowego czy korzystać z zaawansowanych aplikacji – ograniczenia te nie występują w przypadku serwerów VPS.

Istotne jest, że wszyscy użytkownicy serwera współdzielonego posiadają ten sam adres IP – może być to kłopotliwe zwłaszcza w sytuacji, gdy jeden z użytkowników serwera wykona nieetyczne działania w sieci. Problem ten nie występuje w przypadku serwerów VPS.

Każdy z użytkowników serwera współdzielonego zyskuje jedynie gwarancję minimalnej ilości zasobów (RAM, pojemność, vCPU), która może zostać zwiększona tylko w razie potrzeby (np. wymagającego skryptu, powodującego chwilowe obciążenie serwera). VPS gwarantuje zaś określoną ilość zasobów, dostępną w każdej chwili.

Serwer VPS – dla kogo będzie optymalnym wyborem

Z serwerów VPS korzystają administratorzy popularnych portali (odwiedzanych przez kilkudziesięciu użytkowników miesięcznie), którzy chcą zapewnić swoim witrynom stabilność parametrów. VPS wybierany bywa również przez deweloperów tworzących autorskie oprogramowanie.

Rozwiązaniem bardziej zaawansowanym niż VPS jest serwer dedykowany. Więcej na jego temat przeczytasz we wpisie „Czym jest serwer dedykowany?”.

O autorze

Dodaj komentarz

webping przez webping
maj 2024
PWŚCPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031