Jak skrócić czas ładowania się strony www?

J

Czas, jakiego potrzebuje strona www, by w pełni się wczytać, ma ogromne znaczenie. Jeżeli jest on zbyt długi, może wystawiać na próbę cierpliwość użytkowników, którzy, nie chcąc tracić czasu na czekanie, przeniosą się na witrynę konkurencji. Co więcej, długi czas ładowania się strony internetowej negatywnie wpływa na jej pozycję w wyszukiwarce. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, co możesz zrobić, aby zoptymalizować czas wczytywania się swojej witryny.

jak skrócić czas ładowania się stronyW jednym z ostatnich wpisów na naszym blogu poruszaliśmy temat czasu ładowania się stron www. Zerknij do niego, aby dowiedzieć się:

  • dlaczego czas ładowania się strony, to jeden z najważniejszych wskaźników, jakie powinieneś monitorować,
  • ile powinien wynosić optymalny czas wczytywania się strony www,
  • jak sprawdzić czas, którego Twoja strona internetowa potrzebuje do załadowania się.

Jak poprawić page speed? Kod źródłowy

Aby skrócić czas wczytywania się strony, przyjrzyj się jej kodowi źródłowemu i próbuj ograniczyć jego rozmiar. Zwróć uwagę, czy nie znajdują się w nim niepotrzebne skrypty lub nieużywane komendy.

Aby zapanować nad rozmiarem kodu źródłowego, warto:

  • korzystać z zewnętrznego arkusza stylów CSS;
  • ograniczyć do minimum JavaScript, a w miejscach, w których nie jest to możliwe, umieścić go bezpośrednio w kodzie źródłowym strony;
  • zminimalizować liczbę kodów śledzących.

Zoptymalizuj wymiary elementów graficznych

Grafiki o wysokiej rozdzielczości sprawiają, że strona jest atrakcyjna i przyjemna w odbiorze. Niestety, jeżeli mają one bardzo duże rozmiary, mogą znacznie spowolnić jej działanie.

Przejrzyj grafiki i zdjęcia, które znajdują się na serwerze. Przy pomocy różnorodnych programów i aplikacji (np. tinyjpg.com) możesz zmniejszyć ich rozmiar, bez obniżenia jakości. Staraj się, aby obrazki na Twojej stronie nie zajmowały więcej niż 500 KB (optymalny rozmiar to 200 KB).

Odinstaluj wtyczki, których nie potrzebujesz

Jeżeli korzystasz z jednego z systemów zarządzania treścią (WordPress, Joomla!, Drupal i inne), za zdecydowaną większość funkcjonalności Twojej strony odpowiedzialne są wtyczki i pluginy. Przyjrzyj się im!

Jeżeli zauważysz w swoim CMS-ie nieużywane lub niepotrzebne dodatki, odinstaluj je. Nawet wtyczki, których nie używasz na stronie, mogą wpływać na spowolnienie czasu ładowania.

Wykorzystaj pamięć podręczną

Przeglądarki internetowe korzystają z pamięci podręcznej, w której zachowują informacje na temat odwiedzanych stron. Kiedy użytkownik trafia ponownie na witrynę, którą odwiedzał wcześniej, jej dane zostaną pobrane z tak zwanego cache’a. Dzięki temu czas jej wczytywania będzie znacznie krótszy.

Używając odpowiednich wtyczek lub reguł .htaccess, możesz ustalić, które elementy strony będą zawsze wczytywane z pamięci podręcznej przeglądarek użytkowników.

 

 

 

O autorze

Dodaj komentarz

webping przez webping
czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930