Czym jest hosting SSD?

C

Hosting SSD to rozwiązanie, z którego coraz częściej korzystają właściciele sklepów internetowych czy stron, które generują duży ruch. Rozwiązanie to powinno zapewniać płynności działania witryny i krótki czas ładowania plików. Sprawdź, na czym polega hosting SSD, czym różni się od innych rodzajów hostingów, jakie są jego zalety i wady.

Hosting SSD – czym różni się od innych rodzajów hostingów?

Wykupując hosting u danego dostawcy, zwykle możesz skorzystać z tak zwanego hostingu współdzielonego, serwera VPS lub serwera dedykowanego. W zależności od opcji, jaką wybierzesz, dostajesz do dyspozycji część serwera lub całą maszynę na wyłączność. Inaczej mówiąc, możesz korzystać z miejsca na dysku, pamięci RAM, procesora czy łącza internetowego.

Gdy korzystasz z hostingu, pliki Twojej strony internetowej zapisywane są na dyskach zamontowanych w serwerach. Najczęściej są to dyski twarde HDD lub dyski SSD. O hostingu SSD możemy więc mówić wtedy, gdy w serwerze zamontowano właśnie ten rodzaj dysku. Czym różni się on od dysku HDD i jakie są jego zalety? Sprawdźmy.

Dysk SSD a dyski HDD – podstawowe różnice

Dysk twardy HDD budową przywodzi na myśl gramofon. W obudowie zamknięte są bowiem dwa elementy:

  • obracający się talerz,
  • ruchoma głowica, która odczytuje dane z talerza.

Talerz dysku HDD osiąga prędkość 7200 obrotów na minutę, dzięki czemu odczyt informacji z dysku trwa średnio od 10 do 20 milisekund.

Ponieważ w dyskach HDD znajdują się elementy mechaniczne, zdarza się, że pojawiają się różnego rodzaju awarie czy spowolnienia pracy. Co się dzieje, gdy dysk serwera zwalnia? Zwalnia też prędkość Twojej strony internetowej – jej poszczególne elementy ładują się dłużej, a czasem zdarza się, że strona przestaje być dostępna dla użytkowników (szczególnie przy wzmożonym ruchu).

Dysk SSD, w przeciwieństwie do HDD, nie zawiera elementów mechanicznych. Jego budowa może przypominać kartę pamięci. I podobnie jak w kartach, w dyskach SSD zamontowana jest pamięć flash. Ma to znaczący wpływ na prędkość pracy dysku. Operacje zapisu i odczytu danych mogą być wykonywane jednocześnie, a co za tym idzie – dane są zapisywane i odczytywane ze średnią prędkością ponad 500 MB na sekundę, a czas dostępu do danych skraca się do 0,1 milisekundy.

W związku z tym, że dyski SSD są wydajniejsze, zmniejsza się prawdopodobieństwo występowania awarii stron www oraz ryzyko braku dostępności witryny. Szacuje się też, że 1 dysk SSD może zastąpić nawet 40 dysków HDD. Dzięki temu obniża się zużycie prądu, a wyzwalanie ciepła spada nawet o około 40%.

Komu hosting SSD przyda się najbardziej?

Hosting SSD działa sprawniej i szybciej niż HDD. W związku z tym doskonale nadaje się dla:

  • stron, które generują duży ruch (dużą liczbę zapytań do baz danych),
  • sklepów internetowych,
  • stron opartych o najpopularniejsze systemy zarządzania treścią,
  • stron i projektów, których sprawne działanie zależy od szybkiego dostępu do plików FTP.

Korzystanie z hostingu SSD sprawia, że czas ładowania strony znacznie się skraca, dzięki czemu użytkownicy chętniej odwiedzają daną witrynę.

Czy hosting HDD ma jakąś przewagę nad SSd?

Mimo iż hosting SSD ma wiele zalet, jednym z niedostatków, które wskazują użytkownicy, jest jego cena. Hosting oparty na serwerach z dyskami HDD może być kilkukrotnie tańszy od hostingu SSD – charakteryzuje go dobry stosunek ceny do pojemności. W związku z tym, jeśli Twoje potrzeby nie są duże (nie prowadzisz rozbudowanego serwisu, a np. prostą stronę-wizytówkę czy blog), z punktu widzenia finansów hosting HDD może okazać się korzystnym rozwiązaniem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania serwerów? Sprawdź pozostałe wpisy na naszym blogu!

O autorze

Dodaj komentarz

webping przez webping
maj 2024
PWŚCPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031