Komunikat o błędzie 404 oznacza, że być może użytkownik wpisał niepoprawny adres strony lub otworzył ją przy pomocy błędnego odnośnika. Najczęściej w takiej sytuacji widzi tajemniczo brzmiący dla niego komunikat lub informację, że strona nie została odnaleziona. Co robi w takiej sytuacji? Próbuje odświeżyć stronę lub od razu ją opuszcza. A wystarczy w ciekawy i skuteczny sposób zachęcić go do tego, by nie poddawał się zbyt szybko. Sprawdź, jak wykorzystać error 404 na swoją korzyść!
Błąd 404 – kiedy się pojawia?
Komunikaty: błąd 404, error 404 czy 404 file not found widział chyba każdy użytkownik Internetu. Taki kod pojawia się wtedy, gdy połączenie z serwerem zostało nawiązane, jednak serwer nie może odnaleźć pliku, którego dotyczy dane żądanie (żądanie jest wysyłane do serwera po wpisaniu adresu strony internetowej lub kliknięciu w link). Powodem tego może być dla przykładu:
- wpisanie błędnego adresu URL,
- otwarcie witryny przy pomocy nieprawidłowego odnośnika,
- złośliwe oprogramowanie, które wymusza pojawienie się kodu 404 podczas próby połączenia,
- wcześniejsze usunięcie plików,
- nieprawidłowa konfiguracja plików,
- niedostępność przedmiotu w sklepie online,
- przeniesienie treści na nowy adres,
- wygaśnięcie dostępu do plików.
Co zrobić, by błąd 404 nie odstraszał, tylko zachęcał?
Strona błędu 404 przede wszystkim informuje o tym, że użytkownik nie znajdzie tego, czego szukał lub jest w złym miejscu. Komunikat o błędzie brzmi zwykle następująco: Błąd 404 – strona nie istnieje. Nie znaleziono strony, której szukasz. A można zrobić to zupełnie inaczej i zatrzymać użytkownika na stronie. Wystarczy zoptymalizować stronę błędu. Jak? Oto kilka przykładów:
- Zamieść linki do podstron o podobnej tematyce, które mogą zainteresować użytkownika, np. wtedy, gdy chce on otworzyć nieistniejący już wpis na blogu.
- Dodaj odnośniki do podobnych produktów lub kategorii produktów – jeśli użytkownik chce otworzyć stronę produktu, którego nie masz już w ofercie.
- Dodaj okno wyszukiwarki, dzięki której możliwe będzie znalezienie wyszukiwanych treści.
- Treści przedstaw w ciekawy, atrakcyjny sposób, zamieść CTA (call to action – wezwanie do akcji) i wykaż się kreatywnością. Spraw, aby strona błędu była po prostu interesująca.
Koniecznie zadbaj o szatę graficzną strony błędu 404. Powinna być atrakcyjna i spójna wizualnie z całą witryną, a także zawierać wszystkie elementy nawigacji, np. menu, logo, stopkę, odnośniki do social mediów itp. Możesz też wykorzystać specjalnie zaprojektowaną grafikę, która w interesujący, zabawny sposób poinformuje użytkownika, że coś poszło nie tak. 🙂
Podsumowując, strona błędu powinna:
- informować o tym, że w danym miejscu nie ma już treści, których szukał użytkownik,
- instruować, co zrobić, aby wyszukać dane zasoby,
- umożliwiać przejście do innych miejsc na stronie,
- odsyłać do innych miejsc w serwisie, które mogą zainteresować użytkownika,
- zachęcać do pozostania na stronie – zarówno treścią, jak i szatą graficzną.
My zrobiliśmy to tak:
„Strona nie istnieje, ale nie chcę, aby na stronie wyświetlał się błąd 404” – co robić?
Jeśli usuwasz ze strony jakiekolwiek zasoby lub przenosisz je w inne miejsce, możesz ustawić przekierowanie 301. Dzięki niemu użytkownik zostanie automatycznie przeniesiony z wybranego przez siebie adresu URL na stronę o zbieżnej tematyce. Możesz zastosować takie rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy ze swojej witryny usuwasz zasoby treściowe, takie jak wpisy na blogach czy podstrony kategorii, a które generowały ruch w serwisie.
Więcej informacji na temat błędu 404 i pozostałych błędów serwerów, znajdziesz w innych wpisach na naszym blogu: