Jak przygotować się na wzrost ruchu na stronie www?

J

Duży wzrost ruchu na stronie internetowej to pozytywna wiadomość. Oznacza, że Twoje działania marketingowe odnoszą sukces, publikowany przez Ciebie content interesuje użytkowników, oferowane produkty czy usługi trafiają w potrzeby grupy docelowej. Nie daj jednak zanadto ponieść się fali optymizmu – nagły wzrost ruchu może być poważnym obciążeniem dla Twojego serwera i w najgorszym wypadku zakończyć się nawet awarią strony. Jak do tego nie dopuścić?

Wzrost ruchu na stronie wwwPeak na stronie www – jak go przewidzieć?

Zazwyczaj wzrost ruchu na witrynie można przewidzieć. Najczęściej pojawia się on na skutek:

  • Prowadzenia kampanii promocyjnych w telewizji, radiu, internecie.
  • W okresie wzrostu zainteresowania tematyką strony – podczas festiwali, głośnych premier filmowych lub telewizyjnych, ważnych wydarzeń sportowych, wyborów rządowych lub prezydenckich i tak dalej.
  • W okresach zwiększonego zainteresowania zakupami online, takich jak Black Friday, Cyber Monday, podczas premier gier, sprzętu (np. smartfonów). W okresie świąt Bożego Narodzenia.

Czy wiesz, że…

W okresach szału zakupowego ruch w e-commerce może wzrosnąć nawet o kilkaset procent. Boleśnie przekonał się o tym portal Amazon, którego serwery nie wytrzymały peaku w roku 2013. Straty, jakie powstały podczas 40-minutowej niedostępności serwisu, oszacowano na… 4,8 miliona dolarów.

Czasem zdarza się jednak, że peak na stronie pojawia się w niespodziewanym momencie. Dzieje się tak na skutek nagłych, niemożliwych do przewidzenia wydarzeń, np. śmierci znanej osobistości, zaistnieniu emocjonującej sytuacji w polityce czy wybuchu skandalu na arenie międzynarodowej.

Czy Twój serwer jest na to gotowy?

Serwer, na którym znajduje się Twoja witryna, posiada ograniczone możliwości. Jeżeli ruch będzie zbyt duży, może on po prostu odmówić dalszej pracy i spowodować awarię strony. Jak do tego nie dopuścić?

Najlepszym sposobem na ocenę wytrzymałości serwera jest przeprowadzenie testu. W sieci znajdziesz kilka narzędzi, które zasymulują wzrost ruchu na Twojej stronie (np. Load Impact). Przeprowadzenie testu możesz także powierzyć w ręce specjalistów.

Jeżeli w wyniku testu okaże się, że możliwości serwera są niewystraczające, powinieneś czym prędzej wprowadzić usprawnienia. Jakie? Czytaj dalej!

Jak możesz przygotować serwer na zwiększony ruch?

Aby uniknąć problemów z dostępnością strony podczas peaku, możesz zastosować następujące rozwiązania:

  • Optymalizacja strony – kompresja plików graficznych, usunięcie nieużywanych wtyczek, uporządkowanie skryptu (więcej na temat optymalizacji przeczytasz we wpisie „Jak skrócić czas ładowania się strony www?”).
  • Rozszerzenie lub zmiana usługi hostingowej, inwestycja w serwer dedykowany (więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie „Czym jest serwer dedykowany?”).
  • Load Balancer – to oprogramowanie, które rozdziela żądania użytkowników do kilku bliźniaczych serwerów. Jeżeli jeden z nich przestanie odpowiadać, natychmiast nastąpi przekierowanie do innego z serwerów.

Trzymaj rękę na pulsie! Przygotowania do zwiększonego ruchu na stronie www warto rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki temu będziesz w stanie uniknąć awarii strony, która może spowodować istotne straty w Twoim biznesie.

 

 

 

O autorze

Dodaj komentarz

czerwiec 2024
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930