Błędy popełniane przy pozycjonowaniu stron, część 2.

B
Pozycjonowanie stron - jakich błędów nie popełnić

Czy wiesz, że wiele linków prowadzących do Twojej strony może działać mniej skutecznie niż jeden, ale „mocny”? Czy wiesz, jakie mogą być konsekwencje złego linkowania, jak user experience wpływa na pozycjonowane strony i jak ważne jest odpowiednie opisywanie grafik? Zapraszamy na drugą część wpisu o błędach popełnianych przy pozycjonowaniu stron www.

Złe linkowanie

Jak działają linki? Dzięki nim roboty wyszukiwarek mogą odnaleźć Twoją witrynę, a co za tym idzie, poprawiać jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Tak zwany link building jest niezwykle istotnym elementem pozycjonowania stron. Jednak, aby linkowanie przynosiło korzyści, należy dobrze dobierać linki i wiedzieć, skąd je pozyskiwać. Konieczne jest pamiętanie o jakości, a nie o ilości linków. Często popełnianym błędem jest „rozmienianie się na drobne” i zapominanie o tym, że kilkanaście słabych linków będzie mniej skutecznych niż jeden mocny.

Ponadto Google odróżnia linki nienaturalne od naturalnych. Jaka jest różnica między jednymi i drugimi?

  • Linki naturalne, prowadzące do Twojej strony, powstają wtedy, gdy inne serwisy polecają Twoją witrynę, jako ciekawą i przydatną dla odwiedzających je użytkowników.
  • Linki nienaturalne dodaje się na różnych stronach tylko po to, by strona, do której się odnoszą, wydawała się bardziej popularna „w oczach wyszukiwarek”.

Tylko linki naturalne przyczyniają się do sukcesu pozycjonowania i mogą mieć realny wpływ na pozycję strony w rankingach wyszukiwania.

Zły user experience

Użyteczność strony, jej czytelność, logiczna budowa i intuicyjność obsługi mają bardzo duże znaczenie dla pozycjonowania. Niestety wiele osób, które zajmują się SEO, nadal o tym zapomina. Mimo iż nie ma jasnego, jednoznacznego wskaźnika, który udowadniałby, że User Experience ma znaczenie, to praktyka mówi, że strony, które stawiają na komunikatywność, łatwość obsługi i jasność przekazu, mają lepsze pozycje w rankingach.

Zdarza się, że skuteczne działania pozycjonujące nie zawsze służą komfortowemu poruszaniu się po stronie. I przeciwnie – witryna przyjazna użytkownikowi wykorzystuje takie rozwiązania, które kłócą się z działaniami SEO. Praca specjalistów od SEO i praca UX Designerów powinna iść ze sobą w parze. Należy znaleźć złoty środek między tym, co wygląda dobrze, a tym, co działa skutecznie. Jak to zrobić?

Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, warto dodawać ważne treści w takich miejscach strony, które nie zakłócają jej odbioru przez użytkownika – nie psują ani efektów wizualnych, ani użytkowych. W tym celu dłuższe treści możesz umieścić np. na samym dole strony lub rozbić je na kilka bloków i rozmieścić w sprytny i estetyczny sposób.

Dbaj też o aspekty wizualne Twojego serwisu. Powinien on być przejrzysty, estetyczny i mieć intuicyjną obsługę. Zwróć uwagę na odpowiedni układ elementów, kolejność kategorii oraz ich ułożenie.

Ignorowanie SEO dla grafik

Znaczenie grafik jest często pomijane podczas pracy nad pozycjonowaniem strony. Niesłusznie. Zdjęcia na stronie muszą być dopasowane do jej zawartości, a także muszą mieć tytuły oraz teksty alternatywne. To niezwykle ważne, ponieważ same grafiki nie są widoczne dla robotów Google – o ich istnieniu informują właśnie odpowiednie opisy.

Grafiki na stronie powinny mieć tytuł i tekst alternatywny, a pliki graficzne wrzucone na stronę powinny mieć odpowiednią nazwę. W opisach zdjęć wykorzystuj frazy kluczowe i pamiętaj, że treści powinny być dopasowane do tematyki danego tekstu.

Ponadto nie dodawaj zdjęć w dużych rozmiarach, ponieważ może to obciążyć stronę. Do wyświetlania ważnych treści nie używaj grafik – roboty Google nie rozpoznają tekstu na grafikach.

Jeśli nie miałeś jeszcze okazji zapoznać się z pierwszym wpisem dotyczącym SEO, znajdziesz go tu: Błędy popełniane przy pozycjonowaniu stron, część 1. Serdecznie zapraszamy do śledzenia innych wpisów na naszym blogu!

O autorze

Dodaj komentarz

webping przez webping
czerwiec 2024
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930