Wskazówki odnośnie zapewnienia bezpieczeństwa danych na każdym poziomie w codziennym życiu

W

Błyskawicznie szybki rozwój technologii w XX i XXI wieku doprowadził do tego, że obecnie dane są bardziej cenne i bardziej narażone na ataki niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niemal wszystkie najważniejsze informacje były przechowywane na papierze – teraz wszystko znajduje się w sieci.

Za pomocą Internetu logujemy się do swojego konta w banku i na portale społecznościowe. Jeśli ktoś uzyska dostęp do naszych danych logowania, możemy mieć poważne problemy finansowe i nie tylko. Do tego na dysku mamy cenne zdjęcia, dokumenty i inne pliki, które oszuści z chęcią zaszyfrują i zażądają okupu za ich odszyfrowanie. Krótko mówiąc, zabezpieczenie swoich danych jest bardzo ważne. Tylko jak to zrobić? Oto garść przydatnych wskazówek, które pomogą osobom zielonym w zakresie cyberbezpieczeństwa chronić swoje dane przed złodziejami. Zapraszamy!

Korzystaj z menedżera haseł

Aby hasła były skuteczne, powinny mieć co najmniej 12 znaków, zawierać duże i małe litery, cyfry, a także znaki specjalne. Do tego, co również niezwykle istotne, nie powinno się powtarzać takiego samego hasła na dwóch lub więcej witrynach. W praktyce zazwyczaj wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ ciężko może być zapamiętać nawet kilka takich trudnych, złożonych haseł a co dopiero kilkadziesiąt lub kilkaset. Jednak bez obaw – istnieje prosty sposób na zapewnienie bezpieczeństwa swoim kontom (czyli jednocześnie swoim danym) bez konieczności takiego obciążania swojej pamięci.

Wystarczy skorzystać z menedżera haseł, który generuje dla każdej witryny osobne bezpieczne hasło i zapisuje je w jednym miejscu. Następnie, kiedy chcemy się zalogować na jakąś stronę, wystarczy, że wpiszemy hasło główne do menedżera (który może funkcjonować jako program na komputerze lub jako wtyczka do przeglądarki), a pole z hasłem do tej konkretnej witryny zostanie wypełnione.

Należy jednak zadbać o to, aby hasło główne do menedżera było bardzo długie i złożone (to jedno hasło po prostu trzeba zapamiętać), a do tego koniecznie trzeba włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe (czyli na przykład potwierdzenie dostępu do banku haseł nie tylko poprzez hasło główne, ale też poprzez SMS). W ten sposób upewnimy się, że nikt niepowołany nie uzyska dostępu do zbioru wszystkich naszych danych logowania.

Mówiąc o hasłach – jest niezwykle ważne, aby zabezpieczać hasłem zarówno komputer, jak i telefon. Wydawałoby się, że jest to podstawą i każdy to robi, ale okazuje się, że niekoniecznie. Według najnowszych badań aż 71% Polaków nie zabezpiecza smartfonów przed kradzieżą danych. Jest to zatrważająca liczba, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że według tego samego badania aż 81% Polaków korzysta z bankowości mobilnej na swoich smartfonach.

W związku z tym, gdyby wpadły one w niepowołane ręce, potencjalnie moglibyśmy liczyć się z wyczyszczeniem konta. Oczywiście, bankowość mobilna jest zazwyczaj zabezpieczona dodatkowo hasłem, ale w wielu przypadkach oszuści również są w stanie je złamać.

Przestrzegaj ogólnych zasad bezpieczeństwa w Internecie

To, czy uda nam się ochronić swoje dane, w dużej mierze zależy od naszego własnego zachowania. Nie pomogą nam nawet najbardziej zaawansowane i nowoczesne narzędzia do ochrony danych, jeśli dobrowolnie damy oszustowi dostęp do swoich danych. Dlatego też bardzo ważne jest, aby przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa w Internecie.

Przede wszystkim nie należy wchodzić na podejrzane strony – bardzo często przy próbie wejścia na takie witryny wyświetla się komunikat antywirusa lub przeglądarki o potencjalnym niebezpieczeństwie. Jeśli chcemy, mamy możliwość przejść dalej mimo ostrzeżenia, ale nie jest to najlepszy pomysł. Nie powinno się także otwierać dziwnych e-maili, a tym bardziej pobierać z nich załączniki i je otwierać. Ostatnio często na przykład wysyłane są fałszywe rachunki za usługi telekomunikacyjne, do których dołączane są pliki, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak pliki PDF, ale w rzeczywistości są plikami .exe, które po otworzeniu zainstalują na komputerze wirusa.

Zainstaluj dobry program antywirusowy

Dobry program antywirusowy ochroni Cię przed bardzo różnorodnymi zagrożeniami. Nie tylko przed tradycyjnymi wirusami, ale często także między innymi przed adware (lub innymi typami złośliwego oprogramowania), próbą przechwycenia obrazu z kamerki i nie tylko. Część z nich posiada także zintegrowanego VPN-a, menedżer haseł, narzędzie do ochrony sieci Wi-Fi i inne.

Na rynku dostępny jest cały ogrom programów antywirusowych, zarówno darmowych, jak i płatnych. Najlepiej poczytać recenzje co najmniej kilku z nich, szczególnie tych cieszących się najlepszymi opiniami użytkowników, aby móc znaleźć najlepszą opcję dla siebie. Niezmiennie popularnym rozwiązaniem jest Norton, czyli antywirus chwalony przede wszystkim za dużą ilość przydatnych funkcji i skuteczną ochronę przed nawet bardzo poważnymi zagrożeniami. Warto wiedzieć, że jest on oceniany pozytywnie przez ekspertów – i do tego nie kosztuje wcale tak dużo, jak można by się obawiać. Bez wątpienia jest to więc antywirus warty zainteresowania.

Tak czy inaczej, powinniśmy zadbać o to, aby antywirusa mieć – zarówno na komputerze osobistym (czy to używającym systemu Windows, czy MacOS), jak i smartfonie. Wbudowane zabezpieczenia systemu mogą po prostu nie wystarczyć, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że oszuści są coraz bardziej przebiegli i stosują coraz nowocześniejsze metody.

Cały czas też utylizują stare i sprawdzone sposoby oszustw, które niestety wciąż działają, zazwyczaj z uwagi na nieostrożność i niewiedzę użytkowników Internetu. Na przykład bardzo często poczta e-mail jest narzędziem cyberprzestępczości. Na szczęście oprogramowanie antywirusowe coraz lepiej radzi sobie z takimi oszustwami, podobnie zresztą jak filtry antyspamowe wbudowane w większość skrzynek e-mail. Warto wiedzieć, że zarówno firmy tworzące programy antywirusowe, jak i oszuści coraz częściej zaczynają korzystać ze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego: ci pierwsi do ochrony przed zagrożeniami, ci drudzy do łamania zabezpieczeń.

Używaj VPN-a

VPN, czyli Virtual Private Network, pozwala ukryć swój adres IP przed właścicielem strony, na której się znajdujemy. Daje także dostęp do treści i stron, które posiadają blokadę dla osób znajdującym się w naszym kraju. Długo można by opowiadać o zaletach tego oprogramowania, więc po prostu przeczytaj, jakie jest 10 najważniejszych powodów, dla których potrzebujesz VPN. Po tej lekturze z pewnością zrozumiesz, jak duże może mieć on znaczenie zarówno pod względem Twojego bezpieczeństwa, jak i po prostu komfortu podczas użytkowania Internetu.

VPN-y poszczególnych firm różnią się nie tylko ceną (która może wynieść od kilku złotych do kilkudziesięciu złotych miesięcznie), ale też ilością krajów, w których zlokalizowane są serwery, szybkością połączeń, jakością szyfrowania, tym, czy usługodawca przechowuje logi i nie tylko. Przed wyborem którejś usługi warto zapoznać się z rankingami i porównaniami, aby na przykład nie przepłacić niepotrzebnie za mało skutecznego VPN-a. Dobrą opcją jest także korzystanie z przeglądarki Tor, która jest całkowicie darmowa (i aktualnie dostępna zarówno na komputerach osobistych, jak i na urządzeniach mobilnych).

O autorze

Dodaj komentarz

maj 2024
PWŚCPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031