10 najważniejszych powodów, dla których potrzebujesz VPN

1

Przeglądanie internetu wiąże się z tym, że chcemy być jak najbardziej bezpieczni, a w dobie różnych wycieków danych nierzadko martwimy się o to, czy sami nie padniemy ofiarą takich ataków. Przykładem dodatkowego zabezpieczenia poza programem antywirusowym może być korzystanie z VPN. Czym jest i dlaczego warto z niego korzystać? Sprawdź nasz artykuł, z którego dowiesz się o najważniejszych jego zaletach!

Czym jest VPN?

Zdecydowana większość z nas przyzwyczaiła się do tego, że jedynym zabezpieczeniem naszego komputera, a zarazem czymś, co zwiększa bezpieczeństwo w sieci są programy antywirusowe, jednak VPN jest czymś większym, co sprawia, że możemy „przenieść” się wirtualnie poza miejsce przebywania. VPN, czyli z ang. virtual private network, to bezpieczne połączenie pomiędzy użytkownikiem, a serwerem, który może być zlokalizowany w dowolnym miejscu na świecie. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Osoby przeglądające internet bardzo często obawiają się, że ich prywatne dane wyciekną, natomiast VPN uniemożliwia taką sytuację i daje ogromny komfort.

Ważną zaletą jest bezpieczne wymienianie się plikami, dokumentami i jest to rozwiązanie, które jest coraz częściej stosowane w sprawach służbowych, gdzie bezpieczeństwo jest priorytetem. Korzystanie z darmowego Wi-Fi w różnych miejscach sprawia, że istnieje zagrożenie wycieku danych, więc VPN sprawia, że w efekcie użytkownik w sposób całkowicie legalny chroni swoje pieniądze, hasła i pliki w sposób niemożliwy do złamania przez hakerów. Istnieją darmowe VPN’y, jednak zdecydowanie lepiej skorzystać z płatnego. Często pojawiają się pytania, czy jest istnieje możliwość korzystania z niego również na urządzeniach mobilnych oraz jaki powinien być dobry VPN dla Androida – zdecydowanie rekomendujemy płatne rozwiązania, ponieważ są po prostu lepsze. 

Jakie są zalety VPN?

  1. Omijanie geo-blokady – niektóre serwisy streamingowe blokują możliwość korzystania z treści na nich zamieszczonych. VPN daje możliwość omijanie takiej blokady i dzięki niej będziesz mógł obejrzeć swój ulubiony serial, niezależnie od tego w jakim miejscu się znajdujesz. Jest to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy wyjeżdżasz ze swoją rodziną na wakacje. 
  2. Bezpieczeństwo szyfrowania danych – wspomnieliśmy już, że korzystanie z VPN sprawia, że zabezpieczasz swoje dane w odpowiedni sposób. Korzystanie z publicznych sieci sprawia, że Twoje dane mogą niepostrzeżenie wycieknąć, a wraz z nimi Twoje dane bankowe, czy też ważne hasła, a tego z pewnością chciałbyś uniknąć. Warto dodać, że dostawcy VPN’ów często oferują zniżki.
  3. Omijanie cenzury – w niektórych krajach, szczególnie tych o charakterze autorytarnym cenzura jest na porządku dziennym, a korzystanie z VPN sprawia, że w sposób całkowicie bezpieczny i bez możliwości zostania wykrytym można używać mediów społecznościowych i relacjonować przebieg różnych wydarzeń. Jest to też sposób na omijanie nieprzychylnych informacji rządowi, jak ma to miejsce w Chinach, gdzie użytkownicy nie mają dostępu do Facebooka czy też niektórych blogów.
  4. Ukrywanie swojej aktywności – każda aktywność w internecie zostawia po sobie ślad – hakerzy bywają bardzo przebiegli i wystarczy nawet najdrobniejsza aktywność, by wpaść w sidła takiej osoby i stracić wrażliwe dane. Warto stosować taką opcję jeżeli jesteś osobą zamożną i boisz się o utratę swojego majątku
  5. Możliwość skorzystania na smartfonach – wydawać by się mogło, że ataki są przeprowadzane tylko podczas korzystania z komputera stacjonarnego czy laptopa. Nic bardziej mylnego – w dzisiejszych czasach aktywność w większym stopniu przeniosła się na ekrany smartfonów, za pomocą których robimy zakupy, płacimy rachunki czy też oglądamy filmy. Większość dostawców oferuje specjalne oprogramowanie do ochrony smartfonów i warto z nich korzystać, szczególnie gdy nie korzystamy z naszej bezpiecznej, domowej sieci. 
  6. Zakupy na zagranicznych stronach – jest to coraz popularniejsze zjawisko wśród gamerów – serwisy dedykują specjalne zniżki dla mieszkańców danego kraju, a z VPN’em będziesz mógł skorzystać z takiej zniżki łącząc się z serwerem znajdującym się w danym kraju. Dzięki temu będziesz mógł kupić wymarzoną grę w specjalnej cenie.
  7. Omijanie inwigilacji – nadmierne reklamy i śledzenie nas w internecie – chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że ma to miejsce i rządy pod płaszczykiem „bezpieczeństwa” starają się jak najgłębiej wnikać w życie swoich obywateli. VPN szyfruje dane i świetnie sprawdza się w celu unikania kontroli.
  8. Łatwa zmiana adresu IP – korzystanie z VPN sprawia, że adres IP można zmienić bardzo szybko i za jednym kliknięciem myszki. Jeżeli nadmiernie dbasz o swoje bezpieczeństwo, to z pewnością jest to opcja dla Ciebie.
  9. Bezpieczna wymiana plików – wymieniając się danymi ze swoimi kolegami z pracy jest bardzo istotne i VPN jest „wentylem bezpieczeństwa” dla pracowników rozmieszczonych w najdalszych zakątkach świata. Coraz większa liczba korporacji korzysta z takiego rozwiązania.
  10. Niska cena – VPN nie są drogim narzędziem, a zdecydowanie warto wykupić program ochronny nawet na krótki czas, by przetestować takie rozwiązanie. W zamian otrzymujesz bezpieczeństwo swoje, jak też bliskich

Jaki wybrać VPN?

Przede wszystkim jest to uzależnione od charakteru Twojej aktywności w internecie. Przed zakupem warto się zapoznać z ofertami przedstawionymi przez dostawców takiego oprogramowania. Na różnych stronach można znaleźć porównania VPN’ów.

Nie da się ukryć, że dużym determinantem jest cena, natomiast dostawcy oferują wiele możliwości zniżek. Na pewno nie ma większego sensu korzystanie z darmowego VPN’a, ponieważ bardzo często są to narzędzia, które nie dają bezpieczeństwa i przede wszystkim są nieefektywne. Mamy nadzieję, że wybierzesz odpowiedni dla siebie i tym samym staniesz się bezpieczniejszy w sieci.

O autorze

Dodaj komentarz

maj 2024
PWŚCPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031