Narzędzia do monitoringu infrastruktury IT

N

Awaria infrastruktury IT może mieć poważne konsekwencje – zarówno wizerunkowe, jak i finansowe. Aby szybko dowiadywać się o awariach lub w porę im zapobiegać, można korzystać z narzędzi do monitorowania infrastruktury IT. Przypominamy, czym jest monitoring IT oraz przedstawiamy popularne narzędzia.

W jednym z poprzednich wpisów poruszyliśmy temat monitoringu IT. W ramach krótkiego przypomnienia:

  • Monitoring IT polega na zbieraniu i analizowaniu informacji z serwerowni. Umożliwia lokalizację awarii oraz ocenę, jaki wpływ ma ona na działanie IT.
  • Monitoruje się poszczególne segmenty infrastruktury, takie jak urządzenia sieciowe, serwery, aplikacje, usługi czy procesy.
  • Monitoring IT z jednej strony informuje o zaistniałej już awarii, z drugiej zaś pełni funkcję prewencyjną. Dzięki narzędziom do monitoringu możliwe jest wykrycie anomalii i przedsięwzięcie działań, które mają na celu zapobieganie awariom. Aby w porę dowiadywać się o anomaliach, ustawia się alerty SMS-owe czy mailowe.

Więcej informacji na temat monitoringu IT znajdziesz we wpisie: Monitoring IT – czym jest i do czego służy? A teraz dowiedzmy się, jakie narzędzia są wykorzystywane do monitoringu.

Narzędzia do monitoringu IT

Aby monitoring IT był skuteczny, narzędzie, z którego korzystasz, musi działać kompleksowo. Konieczne jest monitorowanie m.in. systemów zasilania oraz chłodzenia czy sprawdzanie stanu usług, które działają na danych serwerach. Do narzędzi, które spełniają takie wymagania i są jednymi z najpopularniejszych, niekomercyjnych narzędzi na rynku, należą:

ManageEngine OpManagerto rozwiązanie klasy enterprise do monitorowania i zarządzania siecią, które pozwala administratorom monitorować ponad 200 parametrów w ponad 1000 infrastrukturach fizycznych i wirtualnych, w tym routerach, przełącznikach, zaporze sieciowej, module równoważenia obciążenia, VMware, Nutanix, urządzeniach Hyper-v itp. Obsługuje wiele protokołów w tym SNMP v1 / v2 / v3, WMI, Telnet i CLI. OpManager umożliwia proaktywne wykrywanie błędów za pomocą wielopoziomowych alertów opartych na progach. Umożliwia automatyzację zarządzania awariami z przepływem pracy i zapewnia dogłębną widoczność dzięki zaawansowanym funkcjom wizualizacji sieci, takim jak pulpity nawigacyjne w czasie rzeczywistym, mapy sieciowe, widoki biznesowe, widoki centrum danych 3D i NOC wyświetlenia.

Dzięki gotowym dodatkom i integracjom, OpManager rozszerza zakres monitorowania sieci o zarządzanie przepustowością, konfiguracją, zgodnością, regułami i politykami zapory sieciowej, aplikacjami, adresami IP i portami przełączników – dzięki czemu otrzymujemy jedną konsolę do monitorowania całej infrastruktury sieci.

Zabbix – system ten powstał w 2001 roku, a pierwsza publiczna wersja została oddana do użytku w roku 2004. Jego autorem jest Alexei Vladishev. Zabbix daje możliwość wykorzystania protokołu SNMP (Simple Network Management Protocol) w celu monitorowania urządzeń sieciowych. Co więcej, korzystając z Zabbixa, możesz w systemie operacyjnym zainstalować agentów, działających w dwóch trybach:

  1. Gdy Zabbix podłącza się do agenta i pobiera z niego dane.
  2. Dane do serwera Zabbixa wysyłane są przez agenta.

Wykorzystanie agentów pozwala administratorom kontrolować środowisko IT na różnych płaszczyznach.

Minusem tego systemu jest trudność jego obsługi – Zabbix uważany jest przez niektórych za bardziej skomplikowany w obsłudze niż opisany za chwilę system Cacti.

Cacti – system jest dostępny już prawie 2 dekady i stale rozwijany oraz udoskonalany. Narzędzie wykorzystuje język PHP i podobnie jak Zabbix umożliwia monitoring urządzeń sieciowych przy pomocy protokołu SNMP. System wykorzystuje tzw. round-robin database, czyli cykliczne bazy danych. Dane gromadzone są zgodnie z interwałami czasowymi ustawionymi przez administratorów.

System Cacti udostępnia użytkownikom wiele dodatków, które poszerzają zakres funkcjonalności systemu. Przykładem może być funkcja Weathermapa, która generuje mapy utylizacji interfejsów sieciowych urządzeń ze sobą połączonych. Dzięki temu możesz wiedzieć, jak działają kluczowe elementy infrastruktury.

Minusem Cacti może być ogrom możliwości, jakie system daje w celu definiowania wyglądu wykresów. Jeśli jesteś osobą początkującą, możesz mieć kłopot z obsługą systemu.

Grafana – to jedno z młodszych narzędzi dostępnych na rynku IT. System ten daje duże możliwości do analizy i wyświetlania danych w dziedzinie czasu na wykresach. Grafana pozwala korzystać z różnych systemów baz danych, np. z bazy do przechowywania ogromnych ilości danych, które zawierają znacznik czasowy (InfluxDB). Grafanę możesz wykorzystywać jako nakładkę graficzną dla innych narzędzi (np. Zabbixa lub Cacti) lub jako samodzielne narzędzie do monitoringu (w połączeniu z bazą danych). Dużą zaletą Grafany jest stosunkowa łatwość obsługi – przynajmniej w porównaniu do 2 poprzednich narzędzi.

Wymienione wyżej narzędzia są zdecydowanie przydatne, jednak wymagają pewnej wiedzy technicznej. Jeśli chcesz korzystać z narzędzia, które szybko poinformuje Cię o nieprawidłowościach na Twojej stronie www, zapoznaj się z możliwościami, jakie daje WebPing. Dzięki niemu jako pierwszy dowiesz się o awarii na swojej stronie, będziesz wiedzieć, czy serwis jest dostępny, a cykliczne raporty pomogą Ci trzymać rękę na pulsie.

O autorze

Dodaj komentarz

lipiec 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031