Monitoring zmian kodu HTML w serwisie www – jak łatwo kontrolować niepoprawne wdrożenia?

M

Zdarza się, że w skrypcie strony www pojawiają się błędy spowodowane m.in. awarią fragmentu strony czy niepoprawnie dobranym kodem źródłowym przez programistów. Aby kontrolować zmiany kodu HTML w swoim serwisie, możesz skorzystać z łatwych sposobów i narzędzi, takich jak Google Tag Manager czy wyrażenia regularne. Wbrew pozorom może to być łatwiejsze, niż myślisz. Podpowiadamy, na które rozwiązania zwrócić uwagę, by monitorować serwis internetowy.Monitoring HTML

Błędy w kodzie HTML – dlaczego są niebezpieczne i dlaczego należy monitorować stronę www?

Błędy w kodzie strony internetowej mogą wpływać np. na poprawność wyświetlania się poszczególnych elementów serwisu w przeglądarkach. Jeśli coś na stronie nie wyświetla się tak, jak powinno, może utrudniać korzystanie z serwisu, a co za tym idzie – zniechęcać użytkowników do kolejnych odwiedzin, korzystania z Twoich usług czy kupowania produktów w Twoim sklepie.

Poza tym błedy w dokumentach HTML mają negatywny wpływ na pozycjonowanie. Kod źródłowy jest bowiem tym, z czego korzystają wyszukiwarki, aby indeksować strony www. Oznacza to, że nawet jeśli na stronie nie widzisz błędów, ale znajdują się one w kodzie strony, roboty (np. Google) mogą je wychwycić i obniżyć pozycje Twojej strony. Z tego powodu monitorowanie błędów w kodach HTML jest niezwykle istotne.

Wyszukiwanie, edycja i dodawanie kodów wykorzystaniem Google Tag Managera

Jednym z narzędzi, dzięki któremu możesz kontrolować poprawność kodu HTML w serwisie www, jest Google Tag Manager. Jest to darmowe, analityczne narzędzie Google, które umożliwia kontrolowanie zarówno fragmentów kodów, jak i tagów wykorzystywanych na stronach www. To wygodne rozwiązanie, które nie wymaga dużej wiedzy oraz umiejętności informatycznych.

Dzięki GTM możesz dodać, znaleźć lub edytować wybrany tag, albo kod bez konieczności kontaktowania się z programistą. Masz także m.in.:

  • śledzić użytkowników na stronie (tworząc tag Google Analyticsa),
  • tworzyć mapy ciepła (by monitorować zachowania użytkowników i sprawdzać, na których elementach strony skupiają się najczęściej),
  • prowadzić kampanie marketingowe z wykorzystaniem Google AdWords,
  • prowadzić działania remarketingowe,
  • rejestrować poszczególne kliknięcia na stronie (np. w wybrane butony),
  • analizować pobieranie katalogów czy dokumentów pdf ze strony.

Dzięki Google Tag Managerowi możesz monitorować, czy wszystkie dane analityczne zbierane są poprawnie (np. po awarii strony).

Wyszukiwanie kodów HTML z użyciem wyrażeń regularnych

Wyrażenia regularne można potraktować jako wzorzec, do którego porównuje się wybrane dane w serwisie www. Wbrew pozorom korzystanie z wyrażeń regularnych nie jest trudne. Posiadają one pewne podstawowe elementy, z których układa się wybrany wzór, a potem weryfikuje się, czy jest on zamieszczony w poprawny sposób w kodzie HTML. Inaczej rzecz ujmując – wyrażenia regularne pozwalają pobierać elementy kodu pasujące do wzorca.

Aby zrozumieć, jak działają wyrażenia regularne, posłużymy się popularną analogią do kodów pocztowych. Chcąc opisać słownie, czym jest kod pocztowy, powiemy, że są to dwa bloki cyfr (w konfiguracji 2 i 3), oddzielone myślnikiem; albo: dwie cyfry-myślnik-trzy cyfry. Gdybyśmy chcieli opisać kod pocztowy w języku programowania, moglibyśmy zapisać to tak: [0-9]{2}-[0-9]{3} lub \d{2}-\d{3}.

Pozostając przy temacie kodów pocztowych – jeśli chciałbyś sprawdzić, czy użytkownik w formularzu wpisał kod w odpowiednim formacie (XX-XXX), ale nie znasz cyfr, jakie podał, mógłbyś do tego użyć wyrażenia regularnego.

W podobny sposób możesz odnajdywać różne elementy w kodzie HTML i znajdować błędy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat monitorowania stron www, zaglądaj regularnie nasz blog. Zapraszamy!

O autorze

Dodaj komentarz

webping przez webping
marzec 2024
PWŚCPSN
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031