Czym jest serwer NAS?

C

Bezpieczne archiwizowanie i przechowywanie danych to zadanie, z którym musi mierzyć się większość z nas – zarówno w domach, jak i miejscach pracy. Całe szczęście obecny rynek obfituje w rozwiązania, mające zapewnić nam wygodny i bezpieczny dostęp do posiadanych plików. Jednym z najpopularniejszych z nich są bez wątpienia serwery NAS. Sprawdź, na czym polega ich działanie i przekonaj się, czy to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.

schemat działania serwerów NASNetwork Attached Storage

NAS (z angielskiego network attached storage)tourządzenia pamięci masowej, podłączone na stałe do sieci komputerowej. Urządzenia (komputery, tablety, smartfony), które podłączone są do danej sieci, mogą przeglądać i odtwarzać pliki znajdujące się na serwerze NAS – tak, jakby były one zachowane na nich lokalnie.

Na tym jednak możliwości serwerów NAS się nie kończą. Urządzenia te pozwalają również na:

  • tworzenie i archiwizowanie backupów;
  • stworzenie prywatnej chmury z nieograniczonym dostępem z każdego miejsca na świecie;
  • zarządzanie zasobami serwera z poziomu przeglądarki internetowej;
  • szybką wymianę dysków, na których skończyła się pamięć;
  • podłączenie monitora, myszki oraz klawiatury, w celu stworzenia stacji roboczej (możliwe jedynie w najbardziej zaawansowanych NASach).

Wydawać by się mogło, że tak zaawansowane urządzenie, będzie zajmowało dużo miejsca w domu czy biurze. Nic bardziej mylnego – serwery NAS są zwykle niewiele większe od zwykłych dysków przenośnych, choć ich rozmiar zależy w głównej mierze od tego, ile nośników pamięci można w nich umieścić.

RAID 1, czyli pełne bezpieczeństwo danych

Jeżeli wysoko cenisz bezpieczeństwo swoich plików, bez wątpienia zainteresuje Cię możliwość tworzenia RAID 1 przez serwery NAS. RAID (z angielskiego redundant array of independent disks) to określenie nadmiarowej macierzy niezależnych od siebie dysków. Aby korzystać z zalet, jakie niesie to rozwiązanie, konieczne jest posiadanie serwera NAS z co najmniej dwoma dyskami o takiej samej pojemności. Jak to działa?

Podczas zapisywania dowolnych danych na serwerze NAS, natychmiast tworzony jest ich backup. Jeżeli urządzenie posiada dwa dyski, o pojemności 1 TB każdy, możesz korzystać z 1 TB pojemności. Na drugim TB tworzone jest lustrzane odbicie zawartości Twojego serwera. Zaleta tego rozwiązania? Kiedy jeden z dysków ulegnie awarii, nie stracisz swoich danych.

Własny serwer NAS to ciekawe rozwiązanie dla osób, które przechowują duże ilości zdjęć, filmów, muzyki, dokumentów, e-booków i innych, ważnych dla nich plików. Większość urządzeń wyróżnia się nieskomplikowanym sposobem konfiguracji i intuicyjną obsługą – dzięki temu nie wymagają one od użytkowników szczególnej wiedzy ani umiejętności.

O autorze

Dodaj komentarz

webping przez webping
kwiecień 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930