Czym jest firewall i przed czym chroni?

C

Co to jest firewall

Firewall w dosłownym tłumaczeniu oznacza zaporę ogniową. W języku polskim nazywa się ją także zaporą sieciową. Firewall ma chronić komputer przed atakami hackerskimi lub działaniem złośliwego oprogramowania. Dowiedz się, jak działa firewall i dlaczego nie warto z niego rezygnować.

Jakie są rodzaje firewalli?

Firewalle można podzielić na dwie grupy:

  • Firewall sprzętowy – tego rodzaju zapora może znajdować się np. w modemie czy routerze (czyli w tzw. bramce internetowej). Zapory sprzętowe zwykle nie są wykorzystywane przez użytkowników domowych, ponieważ ich konfiguracja nie należy do najłatwiejszych zadań.
  • Firewall programowy – program, który ma chronić komputer przed atakami hackerskimi czy działaniem złośliwego oprogramowania. Taki program wystarczy zainstalować w komputerze, aby kontrolował, czy podczas komunikacji komputera z siecią lub innymi urządzeniami, nie pojawiają się nieautoryzowane transmisje danych.

Przed czym chroni firewall?

Firewall chroni komputer przed nieautoryzowaną transmisją danych skierowaną do prywatnego komputera lub z komputera użytkownika na zewnątrz. W praktyce zapora może więc chronić nie tylko komputer przed atakami z zewnątrz, ale także blokować złośliwe oprogramowania przed wysyłaniem informacji z komputera użytkownika, a co za tym idzie np. przed wyciekiem ważnych danych.

Jak działa firewall?

Komunikacja komputera podłączonego do internetu z innymi urządzeniami odbywa się przez tzw. porty. Są to swego rodzaju kanały czy otwory w sieci. Gdy użytkownik nie korzysta z danego portu, powinien on zostać zamknięty. Firewall powinien z jednej strony zamykać nieużywane porty, z drugiej zaś filtrować transmisje danych pobieranych i wysyłanych za pośrednictwem aktywnych portów.

Dlaczego nie warto rezygnować z firewalla?

Komputer podłączony do sieci może być zaatakowany przez hackerów lub boty – programy, które skanują wszystkie numery IP, aby odszukać urządzenia bez zabezpieczeń. Dzięki automatycznym skryptom boty wykorzystują niezabezpieczone połączenia i zaszczepiają w komputerach złośliwe programy.

Zdarza się, że szkodliwe programy pracują w tle, nie dając o sobie znać. Mogą wykradać np. dane dostępowe do bankowości elektronicznej, poczty czy baz danych. Jest to zagrożenie zarówno dla prywatnych użytkowników, jak i właścicieli witryn internetowych i może prowadzić np. do kradzieży pieniędzy, wycieku informacji handlowych, zablokowania dostępu do ważnych danych czy nawet zastraszeń lub szpiegostwa.

Jeśli chcesz w pełni zabezpieczyć swój komputer nie tylko przed najbardziej popularnymi wirusami, zastanów się nad skorzystaniem z firewalla. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na temat ataków hackerskich czy działania serwerów, sprawdź inne wpisy na naszym blogu. Zapraszamy!

O autorze

Dodaj komentarz

webping przez webping
maj 2024
PWŚCPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031