Czas odpowiedzi serwera WWW – kiedy jest optymalny?

C

Internauci są niecierpliwi i przyzwyczajeni do otrzymywania informacji, których potrzebują, w mgnieniu oka. Jeżeli Twoja strona www będzie ładowała się zbyt długo, istnieje bardzo duża szansa, że po kilku sekundach użytkownicy będą ją opuszczać i tym samym najprawdopodobniej trafiać na witryny konkurencji. To właśnie z tego względu czas odpowiedzi serwera powinien być uznawany za jeden z kluczowych elementów przy pracy nad rozwojem strony www.

Czas ładowania strony www – od czego zależy?

To, jak szybko wczytuje się strona internetowa, zależy najczęściej od dwóch czynników:

  1. Wydajność serwera hostującego stronę www – aby Twoja witryna wczytywała się szybko, serwer, na którym się ona znajduje, musi mieć odpowiednią wydajność. Jeżeli zauważysz, że czas odpowiedzi serwera wydłuża się o określonych porach dnia (w tzw. godzinach szczytu, czyli czasie, kiedy Twoją stronę odwiedza jednocześnie największa liczba użytkowników), to problemem najprawdopodobniej jest właśnie niewystarczająca wydajność hosta.Za optymalny czas odpowiedzi serwera www uznaje się obecnie 1 sekundę. Jeżeli Twoja strona wczytuje się wolniej, powinieneś skontaktować się z dostawcą usług hostingowych w celu wprowadzenia odpowiednich usprawnień.
  2. Ilość treści na stronie – grafiki, zdjęcia, pliki audio czy video, które znajdują się na Twojej witrynie, powinny zostać odpowiednio zoptymalizowane i skompresowane – tak, by ich wczytywanie nie zabierało zbyt wiele czasu. Jest to szczególnie istotne ze względu na użytkowników, którzy korzystają z łączy internetowych o niskiej przepustowości – dotyczy to zwłaszcza użytkowników internetu mobilnego. W tym wypadku nie ma znaczenia wydajność serwera – „ciężka” strona zawsze będzie otwierała się długo na powolnych łączach.

Szybkość ładowania strony – jak ją sprawdzić?

Aby dowiedzieć się, jak długo użytkownicy muszą oczekiwać na wczytanie Twojej strony, skorzystaj z usługi monitorowania witryny, oferowanej przez WebPing. Dzięki przygotowywanym przez nas raportom dowiesz się, z jaką prędkością otwierała się Twoja strona o każdej porze dnia.

O autorze

Dodaj komentarz

czerwiec 2024
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930