Awaria Google Cloud Platform i jej skutki

A

Chmura to pojęcie, które nierozerwalnie łączy się z internetem i zagadnieniami z dziedziny IT. Prawdopodobnie wszyscy o niej słyszeliśmy, jednak niewiele osób wie, na czym dokładnie polega jej działanie. Aby to wytłumaczyć, przyjrzymy się jednej z najbardziej interesujących chmur ostatnich czasów – Google Cloud Platform, której przytrafiła się ostatnio duża awaria, skutkująca poważnymi problemami z dostępnością.

Czym jest chmura?

Działanie chmury polega na przeniesieniu danych, oprogramowania czy mocy obliczeniowej usługi bezpośrednio na serwer i umożliwieniu dostępu do nich z komputerów uprawnionych użytkowników. Dzięki temu funkcjonują one niezależnie od komputerów klientów – nie zajmują miejsca na ich przestrzeni dyskowej, ich szybkość zależna jest jedynie od mocy obliczeniowej serwera, a ponadto są bezpieczne, nawet w wypadku awarii komputera.

Chmury dzieli się na prywatne (stanowiące część organizacji) oraz publiczne. To właśnie do tego drugiego, ogólnodostępnego typu chmur zaliczamy Microsoft Azure, Amazon Web Services czy Google Cloud Platform.

Chmura od Google

Google Cloud Platform to chmura stworzona z myślą o start-upach. Za jej pośrednictwem możliwe jest tworzenie, testowanie i wdrażanie aplikacji internetowych, mobilnych i backendowych. A to wszystko w wysoce skalowalnej i niezawodnej infrastrukturze oferowanej przez Google.

W ramach usługi skorzystać możesz m.in. z:

  • Google App Engine – środowisko do tworzenia aplikacji (w Java, Python, GO, PHP). Twórcy mogą skupić się w nim jedynie na budowaniu aplikacji. Wszelkie kwestie dotyczące utrzymania i bezpieczeństwa platformy sprzętowej oraz programowej leżą po stronie Google.
  • Google Cloud Storage – umożliwia przechowywanie ogromnych zbiorów danych.
  • Google Cloud SQL – umożliwia korzystanie z baz SQL.
  • Google Cloud Compute – umożliwia uruchamianie własnych maszyn wirtualnych.
  • Google Big Query – umożliwia obróbkę BigData, czyli ogromnych zbiorów danych.

Kto korzysta z Google Cloud Platform?

Jednym z najważniejszych klientów Google Cloud Platform jest Spotify. Od 2006 roku, kiedy to Spotify rozpoczęło swoją działalność, do roku 2014 liczba serwerów, na których działała aplikacja wzrosła z 20 do… 5000 serwerów produkcyjnych i 1000 serwerów wirtualnych. Zarządzanie tego typu środowiskiem było nie tylko niesamowicie trudne, ale także wyjątkowo kosztowne. Z tego względu Spotify zdecydował się na to, by skorzystać z chmury Google.

Innymi klientami, korzystającymi z Google Cloud Platfrom są m.in. Allegro, Snapchat czy PokemonGo.

Awaria Google Cloud Platform

Jak można się spodziewać, awaria Google Cloud Platform, która miała miejsce w lipcu 2018 roku, spowodowała poważne problemy z dostępem do serwisów, korzystających z chmury. Na liście firm, które odczuły skutki usterki, znalazły się m.in.: Spotify, mBank, Snapchat, HBO GO, Faceit, PokemonGo, Discord, Amazon oraz wszyscy polscy operatorzy telefonii komórkowej.

O autorze

Dodaj komentarz

webping przez webping
maj 2024
PWŚCPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031