8 najlepszych metod zawężania wyników wyszukiwania w Google

8
Zawężanie wyników wyszukiwania w Google

Wystarczy dostęp do Internetu i możesz znaleźć wszystko. Wszystko, czego tylko zapragniesz i kiedy tylko zechcesz. Wyszukiwarka Google stała się tak potężnym narzędziem, że utworzono od niej jej własny czasownik — googlować. A czy Ty wiesz jak googlować sprytnie by łatwiej i szybciej znaleźć w Internecie dokładnie to, czego szukasz? Dzisiaj przedstawię Ci 8 najlepszych metod zawężania wyników wyszukiwania w Google.

1. Użyj znaku * jeśli nie znasz jakiegoś słowa

Wyszukiwanie frazy ze znakiem * w zastępstwie za słowo, którego nie znamy lub nie pamiętamy, sprawi, że pojawią się nam różne wariacje i kombinacje tej frazy. Jest to bardzo przydatne, gdy nie możemy przypomnieć sobie jakiegoś słowa, cytatu, czy tekstu piosenki. Dzięki temu możemy np. łatwo znaleźć materiał, który jest twardszy od stali.

Szukanie frazy ze znakiem * zamiast słowa
ios czy android

2. Wyszukaj dwie rzeczy jednocześnie za pomocą operatora „OR”

Jeśli szukasz wyników, które dotyczą jednego tematu lub drugiego, ale niczego innego, użyj modyfikatora OR, aby uzyskać dokładniejsze wyniki wyszukiwania. Na przykład, jeśli wpiszesz „apple microsoft” to wyskoczą Ci wyniki dotyczące obydwu tych marek. Natomiast jeśli zastosujesz OR: „apple OR microsoft” będziesz miał zapewnione osobne wyniki dla Apple i dla Microsoft.

apple microsoft wyniki wyszukiwania
Pomieszane wyniki dotyczące i Apple i Microsoft
apple OR microsoft
Osobne wyniki wyszukiwania dla Apple i dla Microsoft

3. Użyj cudzysłowu, aby wyszukać konkretnej frazy

Jeśli wstawisz swoją frazę w cudzysłowie np. fragment jakiegoś tekstu lub cytatu, wyniki wyszukiwania będą zawierały tylko te konkretne słowa, jakie występują w Twoim zapytaniu, w tej samej kolejności i odmianie, w jakiej je zapisałeś. Jeżeli chcesz, aby w wynikach zamiast stron zawierających różne treści, pojawiły się strony zawierające dokładnie Twoją frazę, użyj cudzysłowu.

4. Wyszukaj każdy typ pliku

Użycie „filetype:pdf” sprawi, że szybko znajdziesz plik, którego szukasz. Wystarczy, że wpiszesz „filetype:pdf” przed nazwą tego czego szukasz. Stosować można to nie tylko do PDF, ale również innych typów plików tj. DOC.

bez polecenia filetype:pdf
Wyniki wyszukiwania bez polecenia „filetype:pdf”
metoda filetype:pdf
Wyniki wyszukiwania po zastosowaniu przedstawionej metody

5. Miej pewność, że to czego szukasz jest w treści strony

Aby znaleźć teksty z konkretną frazą, która nas interesuje i mieć pewność, że występuje ona w samej treści wyniku wyszukiwania, a nie tylko w adresie URL albo w description, przydatną metodą jest wpisanie „allintext:” przed frazą której szukamy np. „allintext:skuteczna kampania reklamowa”.

allintext:skuteczna kampania reklamowa

6. Wyszukaj szybko artykuł na blogu lub stronie internetowej

Szukasz artykułów o konkretnej tematyce? Jeśli chcesz uzyskać wyniki z jednej konkretnej strony internetowej lub bloga, użyj „site:”. Bezpośrednio po tym wpisz adres URL strony, na której chcesz znaleźć jakieś informacje. Przed „site:” wpisz temat lub rzecz, która Cię interesuje. Np. jeśli szukasz ciekawych artykułów o Apple na blogu ISPRO, możesz wpisać „apple site:ispro.pl/blog/”.

apple wyszukiwanie w ispro
Artykuły dotyczące Apple, które znajdują się na blogu ISPRO

7. Wyszukaj tylko tytuły stron zawierające interesującą Cię tematykę

Aby precyzyjnie wyszukać wszystkich stron internetowych zawierających w tytule interesujące Cię słowo dotyczące Twojego zapytania, zastosuj polecenie intitle. Np. wpisanie w Google „optymalizacja intitle: błędy”, zapewni Ci strony internetowe dotyczące optymalizacji, a konkretnie błędów w jej zastosowaniu.

metoda optymalizacja intitle:błędy
Wyniki wyszukiwania dzięki zastosowaniu „programowanie intitle: błędy”

8. Znajdź blogi o interesującej Cię temtyce

Używając „allinurl: tematyka, która Cię interesuje np. technologia” — „allinurl: technologia”, wyszukasz wszystkich stron, które w adresie url będą miały słowo „technologia”. Wystarczy, że wpiszesz w Google „allinurl:blog tematyka, która Cię interesuje”, a wyskoczy Ci mnóstwo blogów o danej tematyce. Na przykład szukając blogów z przepisami, musisz wpisać „allinurl:blog przepisy”.

O autorze

Dodaj komentarz

webping przez webping
kwiecień 2024
PWŚCPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930